https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/nove-byty-a-pracovni-prilezitosti-ziska-praha-transformaci-brownfieldu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hl. město Praha: Nové byty a pracovní příležitosti získá Praha transformací brownfieldů

20. září 2018 | Hl. město Praha
Město udělalo poprvé ve své historii z revitalizace brownfieldů svoji prioritu. Rada hlavního město zadala Institutu plánování a rozvoje přípravu metodiky, která přispěje ke koncepční a rychlejší transformaci opuštěných a nevyužitých ploch. V širším centru Prahy může na území 11 největších brownfieldů (viz příloha) vzniknout na 1000 hektarech bydlení pro cca 154 000 obyvatel a 212 000 pracovních příležitostí. V tuto chvíli je zpracovávána analytická část. Po jejím zveřejnění si bude moci každý developer, občan i úředník zkontrolovat, v jaké fázi transformace se nachází jednotlivá území.

Smyslem Strategie je identifikace všech překážek, které brání odemčení brownfieldů pro výstavbu, návrh dalšího postupu a etapizace pro transformaci území a odhad nákladů. Nejčastějšími překážkami jsou komplikované majetkové vztahy, degradovaný stav území a jeho ekologická zátěž. Cílem je navrhnout pro každé území vhodný konkrétní postup a předložit jej vedení hlavního města ke schválení..

Jaké informace by měly být k dispozici, dnes ukázala radní pro územní rozvoj Petra Kolínská, na příkladu 11 transformačních území větší než 30 hektarů. “Těžištěm nové výstavby musí být obrovské pozemky, které ačkoli jsou v širším centru města, jsou opuštěné a tvoří bariéru v prostupnosti území. Praha se nesmí rozpínat do krajiny, ale naopak by se měla stát městem krátkých vzdáleností. Příkladem takových území je například lokalita bývalého nákladového nádraží Smíchov, bývalé nádraží Bubny, Rohanský ostrov nebo prostory po zmizelých továrnách ve Vysočanech,” uvedla Petra Kolínská.

Z 11 největších transformačních území nejdále pokročily změny v oblasti Smíchova, Holešovic-Bubnů, Nákladového nádraží Žižkov a na Rohanském ostrově. Cíl je, aby na těchto prioritních územích měli investoři nejpozději v roce 2020 možnost požádat o územní rozhodnutí pro plánované stavby.

“Pozornost věnujeme ale také menším územím a územím, které nejsou brownfiledy, ale očekáváme tam stavební aktivitu například v souvislosti s výstavbou metra D. V přípravě je více než 30 územních studií, které jsou v souladu se stavebním zákonem důležitým vodítkem pro všechny investory. Důležité je, že k zpracování zadání i vlastního obsahu je vždy přizvána městská část a veřejnost,” uvedla Petra Kolínská.

V příloze jsou popisy k 11 transformačním územím a také k územím, kde se připravuje územní studie jako podklad pro stavební činnost.

Mezi nejsledovanější územní studie patří ÚS Lokalita Na Hutích, Praha-Kyje, ÚS Komořany, ÚS Čtvrťové centrum v okolí stanice metra Háje, ÚS Okolí stanice metra Roztyly, ÚS Sídliště Ďáblice, ÚS Okolí budoucí stanice metra D a krajinné rozhraní Písnice, ÚS Sídliště a okolí budoucí stanice metra D Libuš (Kamýk), ÚS Okolí stanice metra D Nemocnice Krč

Příloha:
Katalog a data k největším brownfieldům - http://praha.zeleni.cz/wp-content/uploads/sites/32/2018/09/TZ-brownfieldy-20.9.2018.pdf
Katalog nejsledovanějších územních studií - http://praha.zeleni.cz/wp-content/uploads/sites/32/2018/09/informace_k_vybranym_US_final_zari_2018-1.pdf
tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist