Aleš Miklík "> Nové podmínky ochrany půdy před vodní erozí musí být nastaveny lépe než ty současné - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/nove-podminky-ochrany-pudy-pred-vodni-erozi-musi-byt-nastaveny-lepe-nez-ty-soucasne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Nové podmínky ochrany půdy před vodní erozí musí být nastaveny lépe než ty současné

17. července 2023 | Hnutí DUHA
Autor: Aleš Miklík, tel: 604 131 131
Hnutí DUHA komentuje tiskovou zprávu Ministerstva zemědělství k novým podmínkám hospodaření na erozně ohrožených plochách. [1]

Martin Rexa, koordinátor zemědělské kampaně Hnutí DUHA řekl: „Vítáme, že se ministři Petr Hladík a Marek Výborný dohodli na rozšíření erozně ohrožených ploch v rámci podmínek zemědělských dotací. Dosavadní nastavení nereflektovalo reálné erozní ohrožení, které hrozí více než polovině české půdy.

Nezáleží však jen na ploše, na kterou se budou nové podmínky vztahovat, ale také co vše bude v rámci podmínek považováno za dostatečnou ochranu půdy. V současném nastavení nebyly podmínky dostatečně efektivní a k erozi tak nadále masivně docházelo. Je tedy potřeba, aby nové podmínky byly skutečně postavené na vědeckém základě a neobsahovaly žádné pochybné možnosti nebo výjimky. Hnutí DUHA bude situaci nadále bedlivě sledovat.

Toto řešení se však týká pouze ochrany před vodní erozí. Na co zatím stále čekáme, je ale ochrana před větrnou erozí, která se pod dopady klimatických změn stává také stále větší hrozbou. Ministři by tedy měli urychleně přijít také s návrhem řešení větrné eroze, která dnes ohrožuje již 37 % půdy.”


Kontakt:
Martin Rexa, koordinátor zemědělské kampaně Hnutí DUHA, 775 894 642, martin.rexa@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] https://eagri.cz/public/web/mze/tiskovy-servis/tiskove-zpravy/x2023_pro-hospodareni-na-erozne-ohrozenych.html

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist