https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/nove-projekty-v-cesko-bavorskem-programu-miri-na-podporu-cestovniho-ruchu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MMR ČR: Nové projekty v česko-bavorském programu míří na podporu cestovního ruchu

21. května 2021 | MMR ČR
Česko-bavorský program přeshraniční spolupráce hlásí šestnáct nově schválených projektů za 5,5 mil. EUR. Velká část z těchto peněz míří na podporu cestovního ruchu, který trpí pandemií nejvíce. Od počátku programového období tak bylo rozděleno více než 99 % alokace.

„Společné projekty nám pomáhají s překonáváním negativních dopadů pandemie, která zasáhla do setkávání lidí z obou stran našich hranic. S Bavorskem finišujeme podobu nového programu, pro který se nám podařilo zajistit prostředky ve výši 99 mil. EUR,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. S ohledem na charakter společného pohraničí se budeme i nadále koncentrovat na oblast cestovního ruchu, která je pro tuto oblast dominantní. Významného navýšení se dočkají oblasti životního prostředí a vzdělávání. Pokračovat však budeme i v podpoře výzkumu a v síťování obyvatel z obou stran hranice.

V oblasti cestovního ruchu rozšíří nabídku atraktivit v česko-bavorském pohraničí projekty: „Prezentace hornictví a moderního výzkumu horninového prostředí v oblasti Šumavy a Bavorského lesa“ a „Kulturní dědictví bavorsko-českého hraničního pohoří, Bavorského lesa a Šumavy, v zrcadle odkazu Karla Klostermanna a Paula Friedla“. V rámci prvního projektu bude veřejnosti populárně naučnou formou představeno horninové prostředí, historie a příroda Šumavy a Bavorského lesa. V Návštěvnickém centru Štola Kristina nedaleko města Kašperské Hory bude zrekonstruována bývalá seismická stanice. Centrum bude dále rozšířeno o dvě expozice a o tři vzdělávací programy pro návštěvníky. Na bavorské straně bude Granitzentrum rozšířeno o jednu expozici a o dva programy a Arberland o jednu expozici. Druhý projekt představuje spisovatele patřící k nejvýznamnějším autorům česko-bavorské oblasti se zaměřením na pohraniční pohoří Šumavy a Bavorského lesa. Cílem projektu je pak prozkoumat a následně poutavě zpřístupnit jejich biografie. Na české straně bude proto v bývalé faře v obci Srní vybudován Dům Karla Klostermana s moderní expozicí. A na bavorské straně bude zřízena speciální výstava o Paulu Friedlovi ve skanzenu ve Finsterau.

Cestovního ruchu se nepřímo dotýká i projekt „Kreativní příhraničí“ z oblasti síťování. Vznikne síť spolupracujících subjektů z území Jihočeského kraje a z Dolního Bavorska zabývajících se tématem kulturního a kreativního průmyslu a jejich propojování s organizacemi a s firmami z oblasti cestovního ruchu. Díky projektu „Hrajte s námi! Česko-bavorský restart v mládežnickém fotbale po pandemii“ bude obnoven úspěšný model poznávání obyvatel z druhé strany hranice při oblíbené aktivitě. Dojde tak k propojení dvou osvědčených aktivit (fotbalových tréninků Česko-německé fotbalové školy a jazykových animací Tandemu a Goethe Institutu) pro restart mládežnického fotbalu.

Seznam schválených projektů naleznete zde: https://mmr.cz/getmedia/ea7740c1-2a6b-4010-be5c-bf924db5d6d0/Projekty-schvalene-na-12-zasedani-MV.pdf.aspx

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist