https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/nove-ptaci-budky-v-kunratickem-lese-a-modranske-rokli
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Mgr. Lubomír Bartoš: Nové ptačí budky v Kunratickém lese a Modřanské rokli

27. února 2020 | Mgr. Lubomír Bartoš
Autor: Mgr. Lubomír Bartoš
Dne 25. 2. 2020 bylo v rámci projektu Zvyšování hnízdních možností ptáků v Kunratickém lese a Modřanské rokli na předem vybraná místa v těchto lesích instalováno celkem 73 nových ptačích budek. Z toho 40 budek na území Kunratického lesa a 33 v Modřanské rokli. Jedná se o budky nejrůznějších typů, velikostí a s různými velikostmi vletových otvorů. Budky mají otevírací přední stěnu (kvůli následné kontrole a možnosti jejich čištění) se zajištěním proti samootevření. Rozdělení typů budek v obou lesích ukazují tabulky níže. Budky jsou připevněny pomocí vrutů, aby je bylo možné uvolňovat a zabránilo se zarůstání budky do kmene stromu.

Typy ptačích budek umístěných v Kunratickém lese:
typ budky počet
puštíkovník 1
sýkorník s menším vletovým otvorem 9
sýkorník klasický 28
špačník 1
šoupálkovník 1
Celkem 40

Typy ptačích budek umístěných v Modřanské rokli:
typ budky počet
puštíkovník 1
sýkorník s menším vletovým otvorem 9
sýkorník klasický 17
špačník 4
šoupálkovník 2
Celkem 33

V následujících měsících bude s náležitou opatrností a ohleduplností probíhat monitoring obsazenosti ptačích budek a následně zpracování hnízdních zpráv.

Realizací projektu dojde ke zvýšení hnízdních možností běžných druhů ptáků v Kunratickém lese a Modřanské rokli. Zároveň bude monitorována obsazenost budek, získaná data mohou posloužit pro další obdobné projekty.

Dalším přínosem na základě hnízdních zpráv bude návrh vhodných postupů a způsobů při zvyšování hnízdních možností ptáků, použitelný i pro ostatní podobné lokality na území hl. m. Prahy, ale i celé ČR. Dojde také ke zvýšení biologické rozmanitosti v daných územích.

Projekt „Zvyšování hnízdních možností ptáků v Kunratickém lese a Modřanské rokli“, který realizuje Mgr. Lubomír Bartoš, trvá od září 2019 do prosince 2020 a je financován z grantových prostředků Hlavního města Prahy.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist