https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/novela-vodniho-zakona-resi-dusledky-nikoliv-pricinu-chceme-zmenu-pristupu-ke-krajine
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká pirátská strana: Novela vodního zákona řeší důsledky, nikoliv příčinu, chceme změnu přístupu ke krajině

29. ledna 2020 | Česká pirátská strana
Poslanecká sněmovna dnes poslala do druhého čtení novelu zákona o vodách. Vláda v něm chce zavést opatření na řešení nedostatku vody při suchu a rozšířit možnosti samospráv při krizových situacích. Piráti návrh podpořili, upozorňují však, že primární musí být řešení příčin sucha - zejména špatný stav půdy, problémy při obnově kůrovcovou kalamitou decimovaných lesů, neschopnost krajiny zadržovat vodu či zničený tzv. malý koloběh vody.

„Novela bohužel řeší pouze postupy v situaci, kdy už sucho je, ale neřeší žádná opatření proti suchu. Zaměřuje se především na dostupnost pitné vody, když už se máme bavit o dostupnosti pitné vody, musíme současně mluvit o její kvalitě a také ceně pro koncové spotřebitele. I proto Výbor pro životní prostředí PSP pod mou záštitou pořádá 18. února odborný seminář ve spolupráci s Akademií věd ČR s názvem Pitná voda, dostupnost - kvalita - cena,” komentuje projednávání Dana Balcarová, předsedkyně Výboru pro životní prostředí.

Piráti budou podávat několik pozměňovacích návrhů týkajících se zlepšení ochrany tzv. chráněných oblastí přirozené akumulace vod a zlepšení stavu říční krajiny.

„To hlavní, co nám chybí, je systematický přístup ke krajině, od monitorignu krajiny a analýz jejích potřeb a potenciálu, přes podporu její přestavby až po změny v zákonech a výkonu státní správy, která řeší hospodaření v krajině. Musíme lidem, kteří chtějí šetrně hospodařit, tuto práci co nejvíce usnadnit. Překvapuje mě, že se k něčemu takovému vláda s aparáty ministerstev nemá. Zdá se, že se ho toho budeme muset s Piráty pustit sami,” dodává poslanec Radek Holomčík.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist