Radek Janoušek "> Novinkou při letošní akci Ukliďme Česko je zakládání hnízd pro ptáky - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/novinkou-pri-letosni-akci-uklidme-cesko-je-zakladani-hnizd-pro-ptaky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Ukliďme Česko z.s.: Novinkou při letošní akci Ukliďme Česko je zakládání hnízd pro ptáky

1. dubna 2023 | Ukliďme Česko z.s.
Autor: Radek Janoušek, tel: 777 176 675
Dle EKOkalendáře dnes slavíme Mezinárodního den ptactva. Při té příležitosti upozorňují ekologové ze spolku Ukliďme Česko na neutěšenou situaci, kdy v naší přírodě ptactva rapidně ubývá. Na vině je mimo jiné nedostatek hnízdišť, potažmo materiálu ke stavbě hnízd. V dlouhodovějším horizontu ubývá nejen místních druhů, ale snižují se i počty migrujících ptáků. Řešení by podle ekologů mohlo spočívat ve vytváření hnízdišť umělých a pomoci by v tom mohla upcyklace pneumatik.

"Už mnohokrát jsme s kolegy při dobrovolnických úklidech v rámci akce Ukliďme Česko dumali, co s těmi stovkami nalezených pneumatik udělat, aby nekončily na skládkách, či ve spalovnách, ale aby ještě dostaly šanci na druhý život. A přitom jsme řešení měli přímo "před nosem". Necháme je v přírodě a ptáci je využijí ke stavbě svých hnízd. Dokonce i taková pneumatika od traktoru se ideálně hodí jako základ čapího hnízda. Ostatně málokdo ví, že architekt proslulého Čapího hnízda se inspiroval právě tvarem a strukturou pneumatiky. Teď, když to víme, ta podobnost je zcela jasně patrná," říká Radek Janoušek ze spolku Ukliďme Česko.
"Drobnou nejistotou zůstává, jak přimět čápy, aby hnízdili na zemi (ostatně, kdo by se chtěl tahat s pneumatikou od traktoru na komín, že...), ale však oni si s tím kluci zobatí nějak poradí," dodává s úsměvem ekolog.

Organizátoři naší největší dobrovolnické akce Ukliďme Česko proto při letošním jubilejním 10. ročníku doporučili organizátorům místních úklidových akcí, aby z nalezených pneumatik zakládali jednotlivá hnízda, a tam, kde bude přebytek nalezených pneumatik, pak zřídili takzvané "pneumatikomaty", t.j. shromaždiště, kde si budou moci pneumatiky odebrat další dobrovolníci a nadšenci do stavby ptačích hnízd.

"Pro zájemce jsme také zpracovali metodický pokyn, aby věděli jaké pneumatiky jsou vhodné pro ten který druh ptáků, na jakých místech hnízda zakládat, jak o ně následně pečovat a další náležitosti. Vznik metodiky podpořlo grantem i Ministersvo životního prostředí, kterému tímto děkujeme", uvedl vedoucí projektu "Pneuhnízdo" RNDr. Miroslav Kubásek PhD. "Naším dlouhodobým cílem je v horizontu několika let vybudovat alespoň 1 000 000 pneumatikových hnízdišť, uvidíme, jestli nám k tomu budou stačit pneumatiky nalezené při úklidových akcích, nebo budeme muset do budoucna spolupracovat i s jejich výrobci," dodává.

Pro ptáky i pro včely...

Pneumatiky v přírodě však nemusí sloužit pouze jako hnízdiště pro ptáky. V poslední době se ukazuje, že způsobů využití by mohlo být daleko více. V Asii kupříkladu experimentují s využitím pneumatik jako úlů pro divoké včely. Zaznamenali na tomto poli nečekané úspěchy a jejich med s ekologicko/recyklační certifikací si pod značkou "Gumed" již brzy budou moci zakoupit i spotřebitelé v hypermarketech v České republice.

Zvířátka jsou hravá

Další možností využití pneumatik v přírodě by mohlo být zakládání zvířecích hřišť, nejrůznějších prolézaček, houpaček a dalších atrakcí pro zvěř. "Zvířátka jsou neskutečně hravá a ocení každou, byť i drobnou možnost, jak se vyřádit. Proto dáváme programu zvířecích hřišť (a obzvlášť pokud je jejich výstavba spojena s užitečnou upcyklací pneumatik) zelenou", sdělil nám s jiskrou v oku předseda Přátel poklizené přírody, Petr Pádlo.

Spolek Ukliďme Česko upozorňuje, že vzhledem k aktuálnímu přechodu na letní pneumatiky od 1.4. se jedná o ideální načasování a naše příroda by mohla v krátké době získat stovky, ne-li tisíce potenciálních hnízdišť. "Sběrných míst na pneumatiky je sice ve vašem okolí dostatek, ale těch pár kilometrů do lesa vás snad nezabije", vyzývají ekologové.
Radek Janoušek, tel: 777 176 675
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist