https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/novinky-v-jizdnim-radu-2020-v-karlovarskem-kraji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

České dráhy: Novinky v jízdním řádu 2020 v Karlovarském kraji

4. prosince 2019 | České dráhy
V neděli 15. prosince 2019 začne platit nový jízdní řád pro rok 2020. Regionální doprava je v Karlovarském kraji realizována na základě objednávky krajského úřadu, dálkové vlaky objednává v celé České republice ministerstvo dopravy. Rozsah regionální dopravy, kterou České dráhy zajistí na základě nové smlouvy s Karlovarským krajem, zůstane na obdobné úrovni jako v současném jízdním řádu. Novinkou v dálkové dopravě jsou nové ranní rychlíky z Chebu přes Karlovy Vary do Prahy a v opačném směru z Ústí nad Labem do Chebu.

V jízdním řádu 2020 ujedou regionální vlaky v Karlovarském kraji téměř 2,2 mil. vlakokilometrů, denně přes 5,8 tisíc vlakokilometrů. České dráhy zajistí v roce 2020 denně v průměru 274 osobních vlaků, 34 expresů a rychlíků včetně Pendolina a 10 mezistátních spěšných vlaků.

„V roce 2020 Karlovarský kraj objedná regionální spoje na železnici v o něco větším rozsahu než letos. Nově bude jezdit pravidelný spoj mezi Chebem a Karlovými Vary. Navíc bychom chtěli od poloviny roku přidat návazný vlak z Chebu do Aše, aby měli cestující možnost dostat se domů bez složitých přestupů. Novinkou z letošního roku je krajská karta, kterou mohou cestující využívat od 1. října ve veřejné dopravě jako jednotný nosič jízdních dokladů. Je plně kompatibilní s Karlovarskou kartou, Plzeňskou kartou i Mariánskolázeňskou kartou a díky tomu se zjednodušil také prodej jízdenek. Budeme rádi, když se počet jejích uživatelů bude zvyšovat i v příštím roce,“ říká náměstek hejtmanky Karlovsrakého kraje Martin Hurajčík a dodává: „Máme v plánu nadále podporovat cyklovlaky a půjčovny kol Českých drah, které hojně využívají jak naši občané, tak turisté z jiných regionů. Osobně velmi vítám doplnění sobotního večerního vlaku z Prahy do Chebu, byl to jediný den v týdnu, v který tento spoj nejezdil. Velmi dlouho jsem o zavedení tohoto spoje jednal s Ministerstvem dopravy a jak je vidět, cestující si ho oblíbili.“

„Letošní rok byl pro nás klíčový, a to nejen z hlediska nastavení nové smlouvy s Karlovarským krajem jakožto objednatelem veřejné dopravy, ale i v oblasti zapojení do nových způsobů odbavení cestujících. Zjednodušení procesu nákupu jízdenek je pro cestující poměrně zásadní inovací, proto jsme rádi, že můžeme i zákazníkům s In Kartou nabídnout odbavení v rámci Integrované dopravy Karlovarského kraje (IDOK). Tím je umožněno držitelům In Karty, a to nejen občanům Karlovarského kraje, ale i návštěvníkům, kteří přijedou do Karlovarského kraje z celé ČR, využít jízdenky tohoto integrovaného systému dopravy,“ říká Vladimír Omelka, ředitel Regionálního obchodního centra ČD v Karlových Varech, a doplňuje: „Jízdenky Integrované dopravy Karlovarského kraje lze od 1. října nahrát ve všech pokladnách Českých drah v Karlovarském kraji a rovněž i u průvodčích ve vlacích ČD nejen na In Kartu ČD, ale i na další karty se stejnou strukturou – Karlovarskou a Plzeňskou kartu. Díky tomu se významně rozšířil rozsah distribuční sítě integrovaných krajských jízdenek."


Konkrétní informace o změnách regionálních jízdních řádů v Karlovarském kraji

V novém jízdním řádu dochází k přečíslování některých tratí. Jízdní řád tratě 140 nově zahrnuje úsek Cheb – Karlovy Vary – Chomutov (dříve jen Cheb – Klášterec n. O.), úsek Cheb – Plzeň je v jízdním řádu nově uváděn jako trať č. 178 (dříve byl součástí tratě 170 Cheb – Praha).

Trať 140 Cheb – Chomutov (– Praha)
* V pracovní dny pojede nový rychlík R 605 z Chebu ve 4:28 přes Karlovy Vary do Prahy hl.n. V opačném směru nově pojede v pracovní dny ranní rychlík R 620 z Ústí nad Labem (odj. v 04:33) přes Karlovy Vary (odj. v 6:42) do Chebu (příj. 7:27). S tím souvisí úpravy v regionální dopravě. Rychlík R 605 nahradí původní spěšný vlak Sp 1691 v úseku Cheb (4:03) – Karlovy Vary (4:48 / 4:55) – Chomutov (5:58).
* Z důvodu nové koncepce Ústeckého kraje na trati 140 a 130 v úseku Klášterec nad Ohří. – Chomutov – Ústí nad Labem dojde k mírným časovým posunům osobních a spěšných vlaků na území Karlovarského kraje.
* V odpoledních hodinách bude zaveden nový spoj v úseku Karlovy Vary (odj. v 17:13) – Cheb (18:04). V úseku Karlovy Vary – Cheb bude od 12 do 18 hodin cca hodinový interval mezi regionálními vlaky.

Trať 178 Cheb – Plzeň (– Praha)
* Večerní expres Praha (20:43) – Plzeň (22:07) – Cheb (23:26) pojede nově denně (dříve nejel v sobotu).
* Večerní expres Cheb – Plzeň – Praha pojede nově později a bude veden až do Prahy (dříve končil v Plzni). Z Chebu bude odjíždět ve 20:33, do Prahy přijede ve 23:20.

Změny v tarifní oblasti

Od 1. října 2019 je nově možno nahrávat jízdenky IDOK (Integrovaná doprava Karlovarského kraje) na In Kartu Českých drah a čipovou Karlovarskou a Plzeňskou kartu.

Od 15. prosince 2019 zavádí České dráhy kontaktní i nekontaktní platby kartou ve všech vlacích, kde je vlakový doprovod. Vlakové čety po celé republice vybaví ČD více než 1 600 mobilními platebními terminály. Tuto službu bude možné poskytnout všude, kde je pokrytí signálem.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist