https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/novinky-ve-vlakovem-jizdnim-radu-2020-v-olomouckem-kraji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

České dráhy: Novinky ve vlakovém jízdním řádu 2020 v Olomouckém kraji

29. listopadu 2019 | České dráhy
V neděli 15. prosince začne platit nový jízdní řád pro rok 2020. Regionální vlaky objednané Olomouckým krajem ujedou v roce 2020 přibližně 6,3 mil. vlakokilometrů. Navýšení rozsahu regionální vlakové dopravy o přibližně 5 % souvisí s uzavřením nových smluv o zajištění veřejné železniční regionální dopravy. Nový grafikon bude platit až do 12. prosince 2020.

Národní dopravce vypraví v rámci Olomouckého kraje v pracovní dny průměrně 519 osobních a spěšných vlaků, v sobotu 391 a v neděli 387. Od 1. ledna 2020 bude Olomoucký kraj zajišťovat veřejnou železniční dopravu na území Zlínského kraje na trati 280 v úseku Hranice na Moravě – Vsetín a na území Jihomoravského kraje na trati 300 v úseku Nezamyslice – Vyškov na Moravě.Nejdůležitější změny v jízdním řádu regionálních vlaků od 15. prosince 2019


Jednotný korporátní vzhled vlaků motorové trakce

Všechna vozidla motorové trakce budou v korporátním designu ČD Najbrt s polepy dle požadavku objednatele (Olomouckého kraje). V souvislosti s vybavením všech vozidel GPS se sledováním pohybu vlaku budou všechny spoje nově i v systému dispečinku KIDSOK. Díky instalaci přepravních háků bude možné přepravit až 3 jízdní kola i v motorových vozech řady 810.


Integrace vlaků dálkové dopravy do IDSOK

S platností od 1. ledna 2020 budou do IDSOK zaintegrovány následující dálkové linky Českých drah:
* linka Ex2 v úseku Zábřeh na Moravě – Hranice na Moravě,
* linka R 12 v úseku Šumperk – Nezamyslice,
* linka R 13 v úseku Olomouc hl.n. – Hulín (Zlínský kraj),
* linka R 18 v úseku Olomouc hl.n. – Hulín (Zlínský kraj),
* linka R 27 v úseku Olomouc hl.n. – Moravský Beroun,
* vlaky R 640 a R 641 v úseku Olomouc hl.n. – Hranice na Moravě,
* vlaky Ex 524 a Ex 525 Přerovský Zubr v úseku Přerov – Zábřeh na Moravě.

Nově bude možné odbavení dle tarifu IDSOK až do stanic Břest a Hulín na území Zlínského kraje, a to díky zavedení nové zóny IDSOK.


Změny na jednotlivých tratích v Olomouckém kraji od 15. prosince 2019

Správa železniční dopravní cesty s platností od jízdního řádu 2019/2020 upravila dosavadní číslování tratí železniční sítě. V přehledu uvádíme již nová čísla tratí.

Trať 019 Zábřeh na Moravě – Česká Třebová: Regionální vlaky budou nově v objednávce Pardubického kraje. Spoje pojedou bez podstatných změn.

Trať 270 Šumperk – Zábřeh na Moravě – Přerov
* V souvislosti s pokračující stavební činností v železničním uzlu Přerov dochází i v roce 2020 k nárůstu jízdní doby u osobních vlaků v úseku Olomouc hl.n. – Přerov o 2 minuty.
* Víkendový motorový spěšný vlak Olomouc hl.n. – Jeseník pojede o 1 hodinu později. Tento vlak nově odjede v sobotu a neděli z Olomouce v 7:56, ze Zábřehu na Moravě v 8:32 a do Jeseníku přijede v 9:59.
* Ranní spěšný vlak ze Šumperka ve 4:49 bude pokračovat z Olomouce do Brna hl.n. jako rychlík R 916 s příjezdem do Brna v 7:43.
* V pracovní dny ve 20:56 pojede z Olomouce hl.n. spěšný vlak do Šumperka (příj. ve 21:41), který bude přímým pokračováním rychlíku R 915 z Brna hl.n. (odj. v 19:18).

Trať 271 Přerov – Hranice na Moravě – Bohumín
Osobní vlaky v úseku Přerov – Hranice na Moravě budou i nadále zajišťovat přestupní vazbu v Přerově na a od vlaků linky R 8 Bohumín – Brno v obou směrech. Jinak bez podstatných změn.

Trať 290 Olomouc – Uničov – Šumperk
Zrychlené osobní vlaky s odjezdy z Olomouce hl.n. ve 13:58, 14:54, 15:54 a 16:54 nově zastaví na zastávce Hlušovice. I v roce 2020 bude probíhat rozsáhlá stavební činnost v rámci modernizace a elektrifikace celé trati. V této souvislosti bude především v úseku mezi Olomoucí a Uničovem zaváděná náhradní autobusová doprava.

Trať 292 Šumperk – Jeseník – Mikulovice st.hr.:
* Spěšný vlak s odjezdem ze Zábřehu na Moravě v 7:31 nově pojede v sobotu a neděli v klasické soupravě.
* Víkendový motorový spěšný vlak Olomouc hl.n. – Jeseník pojede o 1 hodinu později. Tento vlak nově odjede v sobotu a neděli z Olomouce v 7:56, ze Zábřehu na Moravě v 8:32 a do Jeseníku přijede v 9:59.
* Večerní víkendový spěšný vlak z Jeseníku v 18:46 do Zábřehu na Moravě pojede v alternativních trasách. V sobotu vlak zamíří do Bludova na přípoj k osobnímu vlaku do Šumperka a Koutů nad Desnou a dále bude pokračovat do Zábřeha na Moravě na přípoj k osobnímu vlaku do Olomouce a k „Valašskému expresu“ do Prahy. V neděli vlak pojede přímo do stanice Zábřeh na Moravě na přípoj k rychlíku do Olomouce a Brna a k „Valašskému expresu“ do Prahy.
* S ohledem na minimální využití dopoledních sezónních víkendových spojů Jesenik – Ostružná a zpět budou oba spoje zrušeny.

Trať 310 Olomouc – Moravský Beroun: Osobní vlak do Krnova s odjezdem z Olomouce v 9:01 a v opačném směru s příjezdem do Olomouce ve 12:55 nepojede a bude nahrazen rychlíkem relace Olomouc – Ostrava střed a opačně. Jinak bez podstatných změn.

Trať 330 Přerov – Břeclav: Regionální spoje budou nově v objednávce Zlínského kraje.

Na následujících tratích nedochází k podstatnějším změnám:
* trať 270 Olomouc – Nezamyslice – dochází jen k úpravám datumového omezení u některých spojů;
* trať 280 Hranice na Moravě – Vsetín;
* trať 291 Šumperk – Kouty nad Desnou, Petrov nad Desnou – Sobotín;
* trať 294 Hanušovice – Staré Město pod Sněžníkem;
* trať 295 Lipová Lázně – Javorník ve Slezsku;
* trať 297 Mikulovice – Zlaté Hory;
* trať 300 Přerov – Brno;
* trať 306 Prostějov hl.n. – Dzbel – hranice kraje (– Chornice);
* trať 307 Červenka – Prostějov hl.n.;
* trať 308 Litovel předměstí – Mladeč: beze změn, objednána pouze víkendová doprava v letní sezóně;
* trať 309 Olomouc hl. n. – Senice na Hané.

Od 15. prosince 2019 České dráhy zavádí kontaktní i bezkontaktní platbu kartou ve všech vlacích s vlakovým doprovodem. Vlakové čety budou průběžně vybaveny mobilními platebními terminály propojenými s přenosnými osobními pokladnami. Tato služba bude k dispozici v místech, kde je signál, aby platba mohla proběhnout.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist