https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/novinky-ve-vlakovem-jizdnim-radu-pro-rok-2020-ve-zlinskem-kraji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

České dráhy: Novinky ve vlakovém jízdním řádu pro rok 2020 ve Zlínském kraji

9. prosince 2019 | České dráhy
V neděli 15. prosince začne platit nový jízdní řád pro rok 2020. K novinkám v regionální vlakové dopravě ve Zlínském kraji bude patřit zavedení nových nočních vlaků na trase Přerov – Zlín nebo večerních spojů na trati Přerov – Uherské Hradiště – Veselí nad Moravou. V regionu také začne platit Tarif Zlínského kraje. Nový jízdní řád bude platit do soboty 12. prosince 2020.

Regionální vlaky ve Zlínském kraji ujedou v době platnosti jízdního řádu 2020 celkem 2,6 mil. vlakokilometrů. České dráhy vypraví v kraji v pracovní dny v průměru 328 regionálních spojů, o víkendech 281, což představuje průměrně 315 vlaků denně.

Jednou z novinek v regionální železniční dopravě bude rozšíření IDS Olomouckého kraje do stanice Hulín a IDS Jihomoravského kraje do stanice Staré Město u Uherského Hradiště.

Důležitou změnou v jízdním řádu regionálních vlaků bude zpravidelnění dopravy, a to jak četností, tak hlavně datumovým omezením, většina vlaků pojede denně. Zavedeny budou nové vlaky jak ve špičce, tak i ve večerních hodinách. Nově budou vlaky jezdit v relaci Přerov – Zlín nebo také Přerov – Uherské Hradiště – Veselí nad Moravou a zpět.

Změny v tarifní oblasti

Od 15. prosince 2019 bude ve Zlínském kraji platit ve veřejné dopravě Tarif Zlínského kraje (TZK). Krajský tarif bude platit v osobních a spěšných vlacích na všech tratích Zlínského kraje v rámci vnitrokrajských cest do všech železničních tarifních bodů ve Zlínském kraji, a také ve vybraných vlacích kategorie R ve stanovených úsecích s následujícím přesahem:

na trati 303 platí TZK do stanice Kojetín,
na trati 330 platí TZK do stanice Moravský Písek,
na trati 340 platí TZK do stanice Veselí nad Moravou.

V integrovaných spojích dálkové dopravy budou v rámci vnitrokrajských cest uznávány a prodávány jízdní doklady podle tarifu Českých drah TR 10 nebo Tarifu Zlínského kraje, a to na uvedených linkách a úsecích:

R13 – všechny vlaky linky v úseku Moravský Písek – Hulín,
R18 – všechny vlaky linky v úseku Luhačovice/Veselí nad Moravou – Hulín,
Ex2 – všechny vlaky linky v úseku Valašské Meziříčí – Horní Lideč.

Jízdenky dle TZK budou vydávat České dráhy u vnitrokrajských cest do všech železničních stanic Zlínského krajea budou vzájemně uznávány mezi železničními dopravci. Zakoupit je bude možné pouze v papírové podobě.

Nejvýznamnější změny ve Zlínském kraji

Nový spěšný vlak pojede z Přerova (odj. 0:16) do stanice Zlín střed (příj. 0:57), tento vlak bude přípojem k Ex 525 z Prahy hl.n.
Na trati Valašské Meziříčí – Rožnov pod Radhoštěm pojedou dva nové páry vlaků s odjezdy z Valašského Meziříčí v 6:29 a 22:55 a z Rožnova pod Radhoštěm v 6:59 a 23:18.
Na trati Valašské Meziříčí – Kojetín pojede vlak s odjezdem z Bystřice pod Hostýnem v 6:23 o jednu hodinu dříve. Tímto posunem vzniká nově přípoj ve stanici Hulín na Zlínský expres směrem do Prahy. Nový vlak (prodloužení stávajícího vlaku) pojede z Holešova do Valašského Meziříčí s příjezdem ve 20:36 a s napojením na vlak do Rožnova pod Radhoštěm. Nový pár vlaků rozšíří nabídku ve večerních hodinách nabídku v úseku Kroměříž – Bystřice pod Hostýnem a zpět. Poslední novinkou na této trati bude nový vlak z Valašského Meziříčí s odjezdem ve 22:23 do Kroměříže (příj. ve 23:30)
Na trati Otrokovice – Vizovice pojedou nové vlaky v relacích Zlín střed – Otrokovice s odjezdem v 6:17 a 20:40, Otrokovice – Zlín střed v 19:48, Zlín střed – Vizovice v 8:05, Otrokovice – Vizovice v 11:48 a Vizovice – Otrokovice v 12:57.
Dále budou zavedeny nové vlaky Přerov – Uherské Hradiště – Veselí nad Moravou s odjezdem ve 22:43, Hodonín – Přerov s odjezdem ve 21:41, sobotní vlak Přerov – Staré Město u Uherského Hradiště s odjezdem ve 21:24 a příjezdem ve 21:53.

Od 15. prosince 2019 bude rozšířena platnost IDS Olomouckého kraje do stanice Hulín a od 1. ledna 2020 bude rozšířena platnost IDS JMK až do stanice Staré Město u Uherského Hradiště.Obnova vozidel ve Zlínském kraji

Tratě ve Zlínském kraji jsou rozděleny do čtyř provozních souborů. České dráhy budou zajišťovat regionální železniční dopravu ve třech souborech:

Provozní soubor Zlínský kraj – střed (PS A) bude nově obsluhován pouze modernizovanými vozidly Regionova, a to v počtu 8 kusů.

Provozní soubor Zlínský kraj – vozba závislé (elektrické) trakce (PS C) bude obsluhována tak jako doposud soupravou s řídícím vozem a dvěma vozy Bdmtee v celkovém počtu 5 souprav, novinkou je Wi-Fi v řídicím voze.

Provozní soubor Zlínský kraj – tratě č. 303 Kojetín – Valašské Meziříčí, č. 281 Valašské Meziříčí – Rožnov pod Radhoštěm a č. 305 Kroměříž – Zborovice (PS D) bude obsluhován moderními jednotkami PESA v počtu 6 kusů, jednou modernizovanou motorovou jednotkou Regionova a třemi kusy modernizovaných motorových vozu řady 810.

V rámci těchto tří provozních souborů budou České dráhy zajišťovat prodej jízdních dokladů v pokladnách ČD v 17 železničních stanicích.

Platba kartou ve vlacích ČD

Od 15. prosince 2019 České dráhy zavádí kontaktní i bezkontaktní platby kartou ve všech vlacích s vlakovým doprovodem. Vlakové čety budou průběžně vybaveny mobilními platebními terminály propojenými s přenosnými osobními pokladnami. Tato služba bude k dispozici v místech, kde je signál.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist