https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/novy-design-a-rozsireni-informacniho-systemu-statistiky-a-reportingu-zivotniho-prostredi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

CENIA, česká informační agentura životního prostředí: Nový design a rozšíření Informačního systému statistiky a reportingu životního prostředí

CENIA, česká informační agentura životního prostředí redesignovala a rozšířila nabídku Informačního systému statistiky a reportingu životního prostředí https://issar.cenia.cz/. Redesign byl proveden s cílem modernizovat a zejména uživatelsky zpříjemnit webové rozhraní k datům a informacím o životním prostředí. Uživatelé tak nyní snáze a cíleně vyhledají požadovaná data a indikátory z oblasti ŽP.

Zároveň došlo k rozšíření nabídky stávajících indikátorů o oblast indikátorové sady pro Státní politiku životního prostředí, která nabízí průřez jednotlivými aspekty environmentální problematiky, nebo o téměř kompletní sadu Indikátorů zranitelnosti ČR vůči změně klimatu, které zájemcům umožní zjistit, jaká jsou rizika, dopady i možnosti adaptace České republiky na změnu klimatu.

Vyhledávání informací o životním prostředí je opět o něco příjemnější. Web Informačního systému statistiky a reportingu ISSaR (https://issar.cenia.cz), který CENIA, česká informační agentura životního prostředí využívá k prezentaci indikátorů životního prostředí, prošel redesignem a zároveň i podstatným rozšířením obsahu. Od původního minimalistického pojetí webu se ISSaR posunul k modernější podobě, která má blíž k celkovému vizuálnímu stylu CENIA. Pro větší přehlednost zároveň vznikly nové rozcestníky, které návštěvníkům pomáhají s orientací v rozsáhlých indikátorových sadách, a jednotlivé složky životního prostředí dostaly vlastní dlaždice a barevné rozlišení, aby uživatele navedly co nejjednodušší cestou k hledanému obsahu.
Webové rozhraní se nyní, stejně jako v předchozí verzi, dělí na několik základních sekcí, které kopírují základní datové sady, jež CENIA zpracovává (Zpráva o životním prostředí v ČR, Zpráva o životním prostředí v krajích ČR, Indikátory zranitelnosti, Indikátory Státní politiky životního prostředí ČR). Na rozdíl od předchozí verze webu už ale ISSaR nenutí uživatele setrvávat v mantinelech daných jednotlivými sadami: všechny indikátory jsou totiž nově oštítkované, a čtenář si tak snadno může najít kompletní nabídku webu podle tématu, regionu nebo problematiky, která ho zajímá.
Během druhé poloviny roku 2020 přibyla na webu i celá řada nových témat. Takřka v kompletní podobě jsou nyní na webu zveřejněny Indikátory zranitelnosti ČR vůči změně klimatu, které zájemcům umožní zjistit, jaká jsou rizika, dopady i možnosti adaptace České republiky na změnu klimatu. Zcela nový obsah představují i indikátory Státní politiky životního prostředí ČR, které nabízejí průřez jednotlivými aspekty environmentální problematiky: od ohroženosti půdy erozí přes odpadovou problematiku až po emise škodlivých látek.
Miroslav Havránek, ředitel CENIA, říká: „CENIA jako datová agentura resortu Ministerstva životního prostředí představuje vstupní bránu k datům a informacím o životním prostředí v České republice pro širokou odbornou i laickou veřejnost a další zainteresované uživatele. Optimalizací našich informačních systémů, ke kterým patří také Informační systém statistiky a reportingu ISSaR, se snažíme o zpřístupnění zmíněných dat co největšímu počtu uživatelů, a to v uživatelsky příznivé formě. Představovaná aktualizace webového rozhraní ISSaRu je prozatímní řešení v celkové transformaci systému dat na naší agentuře, který v následujících třech letech plánujeme.“
Helena Benešová, tel: 420 724 390 272
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist