Anna Řezníčková "> Nový dokument o cestách soužití chovatelů a vlků míří do Ústí nad Labem a do Liberce - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/novy-dokument-o-cestach-souziti-chovatelu-a-vlku-miri-do-usti-nad-labem-a-do-liberce
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Nový dokument o cestách soužití chovatelů a vlků míří do Ústí nad Labem a do Liberce

30. září 2021 | Hnutí DUHA
Autor: Anna Řezníčková, tel: 773 677 066
Film Beránek a vlk se snaží přiblížit pastevcům možnosti, které jim mohou pomoci při zabezpečení stád před vlčími útoky. Producentem snímku je Hnutí DUHA Olomouc, které dlouhodobě vede program na ochranu velkých šelem v Česku. Živá promítání dokumentu, následovaná besedami s chovateli a ochránci přírody, nyní proběhnou v severních Čechách. V pondělí 4. října bude snímek k vidění v Severočeské vědecké knihovně v Ústí nad Labem.Den poté 5. října ho bude možné zhlédnout v Krajské vědecké knihovně v Liberci.

Dokument skrze své protagonisty představuje, jaké cesty mohou vést k účinné ochraně chovů hospodářských zvířat v krajině, kterou rovněž obývají vlci. Toto složité soužití lidí a vlků mapuje jak ve střední, tak v jižní Evropě. Představuje příběhy pastevců z České republiky, kteří jsou návratem vlků zaskočení a hledají způsoby, jak s nimi koexistovat. Zavádí diváky ale i do dalších oblastí Evropy, kde vlci nikdy nebyli zcela vyhubeni. Takovým místem je např. španělská provincie León. Místní pastevec Gregorio se věnuje chovu španělských mastinů a udržuje tak dlouhodobou tradici, kterou po staletí formovala neustálá přítomnost vlků i medvědů v místní krajině.

Dokument zobrazuje i zkušenosti z Itálie a místní inspirativní spolupráci ochránců přírody a farmářů. Ta spočívá především v pečlivém monitoringu výskytu vlků v okolí pastvin a ve vytváření individuálních řešení pro každého chovatele na míru. Pro natáčení se podařilo oslovit dokonce i autora nejcitovanější biografie o vlcích, významného italského zoologa Luigiho Boitaniho.

Projekce se v příštím týdnu uskuteční hned dvě. V pondělí 4. října od 17 hodin promítne film Severočeská vědecká knihovna v Ústí nad Labem. Den poté v úterý 5. října bude film k vidění taktéž od 17 hodin v Krajské vědecké knihovně v Liberci. V obou případech bude na projekce navíc navazovat diskuze s chovateli, se zástupci chráněných území a s vedoucím programu Šelmy v Hnutí DUHA Miroslavem Kutalem. Na obě promítání je pro diváky vstup zdarma.

Miroslav Kutal, vedoucí programu Šelmy v Hnutí DUHA, k promítání uvedl:
„Severní Čechy byly naší první oblastí, kam se vlci z Německa začali před deseti lety šířit. Dnes se v Ústeckém a Libereckém kraji nachází minimálně devět vlčích teritorií - smeček nebo párů. Je důležité, aby byli chovatelé na příchod vlka připravení, i když v jejich nejbližším okolí smečky zatím neoperují. Film natočený ve třech evropských zemích nabízí inspiraci, jak mohou pastevci svá stáda před útoky vlků zabezpečit.”


Kontakty:
Anna Řezníčková, administrátorka online aktivit Šelmy.cz, anna.reznickova@hnutiduha.cz, 773 677 066

Poznámky:
1) Trailer k dokumentu je dostupný zde: https://youtu.be/idJFXWLptP0
2) Plakát a fotografie z filmu jsou dostupné zde: https://www.selmy.cz/novinari/galerie/?category=75%22

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PP

Petr Pekařík

2.10.2021 08:49
Takže to bude příručka "Jak dobře zadrátovat krajinu" a "Jak požádat o kompenzaci škod" , "Jak dobře pohřbít roztrhané kusy + tel. čísla na asanační ústavy" , "Jak správně truchlit na ztrátou oblíbeného zvířátka + kapesníček zdarma"
Odpovědět
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist