Filip Poštulka "> Nový Jičín kompletně promění nakládání s odpady - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/novy-jicin-kompletne-promeni-nakladani-s-odpady
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

meneodpadu.cz: Nový Jičín kompletně promění nakládání s odpady

25. září 2019 | meneodpadu.cz
Autor: Filip Poštulka, tel: 724104295
Město Nový Jičín kompletně promění nakládaní s odpady. Díky nové digitální technologii tak bude odpadové hospodářství Nového Jičína patřit k nejvyspělejším v České republice.

S pomocí elektronického evidenčního systému získá město absolutní přehled o odpadech. Ten zastupitelům dosud chyběl.

V obci je jako zásadní součást nového hospodaření s odpady zaváděn evidenční systém. Na každou popelnici či kontejner bude umístěn QR kód. Ten slouží k odečtu množství odpadu v daném místě. „Cílem proměny odpadového hospodářství je získat lepší přehled o nádobách ve městě a především o jejich průběžné naplněnosti při svozech. Na základě údajů, které získáme, chceme upravit trasy a frekvenci svozových tras tak, aby svážení odpadu bylo pro město méně nákladné. Od nového odpadového hospodářství si tedy slibujeme i zlevnění celého systému, vysvětluje místostarosta města Ondřej Syrovátka a doplňuje: „Na základě získaných dat budeme zvažovat i zavedení motivačního systému, který by měl dále podpořit třídění obecních odpadů.“

Komplexní změny
Zásadní součástí nového odpadového hospodářství města bude systém evidence odpadů. Ten v Novém Jičíně zavádí, jako součást komplexních změn v odpadovém hospodářství, společnost JRK. Evidenční systém zajistí ve městě kontrolu nad počtem nádob v ulicích, jejich naplněností či četnosti svozů. Díky tomu budou moci v Novém Jičíně nastavit optimální nakládání s městskými odpady a v součinnosti s technickými službami města zjednodušit svozové trasy.

Evidence, rychlost, motivace
A jak evidenční systém funguje? Jednoduše; jeho hardwarová část představuje nástroj na sběr dat – tedy mobilní terminál, který načítá QR kódy, a ta softwarová zase pracuje s daty. Systém je přizpůsobený na míru města Nový Jičín. Důvody, proč ho zastupitelé vybrali, shrnuje místostarosta Ondřej Syrovátka: „Evidenční systém ECONIT jsme zvolili mimo jiné i proto, že – kromě evidence nádob, druhů odpadů či četnosti svozů – může být jednoduše doplněn o motivační systém pro občany. A rovněž pracuje na principu QR kódu, se kterými se terénním zaměstnancům pracuje lépe a rychleji než s čárovými kódy.

O společnosti JRK Česká republika:
Firma nabízí nápaditá řešení, jak zlepšit nakládání s odpady. Má tři hlavní poslání: 1. snížení množství směsného komunálního odpadu, 2. předcházení jeho vzniku, 3. zvýšení úrovně třídění. Aby toho dosáhla, tak nabízí komplexní partnerství pro odpadové hospodářství a řešení na míru pro každou obec.

Filip Poštulka, tel: 724104295
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist