https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/novy-kolektivni-system-podpori-v-obcich-uklid-nedopalku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

NEVAJGLUJ: Nový kolektivní systém podpoří v obcích úklid nedopalků

19. října 2023 | NEVAJGLUJ
Nedopalky cigaret hyzdí mnohá veřejná prostranství, parky, okolí zastávek a venkovních posezení. Obce a města musí investovat čas, energii i peníze do jejich úklidu a odstraňování.

Hlavní povinností kolektivního systému provozovaného společností NEVAJGLUJ a.s. bude zajištění úhrad nákladů obcím na úklid, soustřeďování a další nakládání s odpady tabákových výrobků s filtry (nedopalky). Tyto úhrady budou financovány z příspěvků výrobců, kteří tabákové výrobky uvádějí na trh. Neméně důležitým cílem bude osvěta veřejnosti, zaměřená na omezení odhazování nedopalků v obcích mimo určené sběrné nádoby (tzv. littering).

Spolupráce s kolektivním systémem NEVAJGLUJ a.s. nebude pro samosprávy měst a obcí něčím novým. Řadu let jsou zvyklé na podobný typ spolupráce s kolektivními systémy, které zajišťují zpětný odběr a zpracování vysloužilých elektrozařízení nebo baterií.

Systém je po získání oprávnění na samém začátku: „Abychom mohli naplnit své povinnosti vyplývající ze zákona, musíme uzavírat smlouvy s obcemi tak, abychom ve třetím roce po udělení oprávnění spolupracovali s minimálně 90 % obcí v České republice,“ říká Martina Vrbová, ředitelka NEVAJGLUJ a.s. „Obcím, které budou nové spolupráci vstřícné a uzavřou smlouvu ještě letos, budou náležet úhrady již za rok 2023,“ dodává. Návrh smlouvy by všechny obce ČR měly obdržet do svých datových schránek v průběhu několika následujících týdnů.

Podle statistik se ročně na světě vyrobí zhruba 6 bilionů cigaret. Jediným správným způsobem zacházení s jejich nedopalky je jejich odhazování do směsného komunálního odpadu, nejčastěji do odpadkových košů, odkud je odpad odstraňován nebo energeticky využíván v souladu se zákonem o odpadech.
Více informací lze nalézt na webu www.nevajgluj.cz.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

KM

Karla Majerová

20.1.2024 23:46
Iniciativa "NEVAJGLUJ" pro podporu úklidu nedopalků v obcích je dobrá myšlenka. Jsem za to chránit přírodu, a tak třídím odpad. S partou přátel každý rok chodíme uklízet kolem řeky, kde je neustále spousta odpadků. Na tuhle akci si vždycky koupím na internetových stránkách https://www.uvex-safety.cz ochranný oděv a rukavice. Je neuvěřitelné kolik pytlů odpadků posbíráme.
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist