https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/novy-projekt-ekocentra-paleta-zlepsi-podminky-vyuky-technickych-prirodovednych-oboru-a-remesel-na-skolach-v-pardubickem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Ekocentrum PALETA: Nový projekt Ekocentra PALETA zlepší podmínky výuky technických, přírodovědných oborů a řemesel na školách v Pardubickém kraji

28. července 2012 | Ekocentrum PALETA
Autor: Mgr. Blanka Krčmářová, tel: 775 157 597
Ekocentrum PALETA, krajský koordinátor Enviromentálního vzdělávání, výchovy a osvěty, započalo od 1. července tohoto roku realizaci projektu Environmentální vzdělávání a výchova v Pardubickém kraji, na který získalo z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost a státního rozpočtu ČR dotaci ve výši téměř 6,41 milionů korun.
Žáci základních a středních škol v Pardubickém kraji budou v rámci projektu vzděláváni formou takzvaných environmentálních vzdělávacích programů zaměřených hlavně na přírodovědné obory, především však na ekologii, biologii a geografii, ostatním oborům se budou věnovat průřezově. Speciální zážitková pedagogika většinou formou simulační hry, rukodělné aktivity či diskuse s důrazem na aktivní zapojení žáka bude probíhat nejen ve školních lavicích, ale hlavně ve speciálních učebnách a venkovních prostorech Ekocentra PALETA v Pardubicích, Chrudimi a v Oucmanicích.
„Předpokládáme, že se v průběhu realizace projektu zúčastní více jak 700 environmentálních vzdělávacích programů minimálně 15 tisíc žáků základních a středních škol v Pardubickém kraji. Dosavadní zájem škol je opravdu velký, jen v minulém roce se našich specializovaných vzdělávacích programů zúčastnilo téměř 24 tisíc žáků, což je nejvíce ze všech středisek environmentálního vzdělávání v České Republice. Takový záběr nám umožňují jak naše tři pobočky v Pardubickém kraji, tak i erudovaní a zkušení lektoři,“ sdělil Ing. Jiří Bureš, ředitel Ekocentra PALETA. „Vedle již osvědčených ekovýchovných vzdělávacích programů plánujeme v rámci projektu vyvinout a zařadit i zcela nové vzdělávací programy zaměřené na rozvoj konkrétních znalostí a dovedností z technických oborů, jako je např. stavba ekologického domu, a podpořit tak manuální zručnost žáků,“ dodal Ing. Bureš.
Kromě environmentálních vzdělávacích programů vytvoří Ekocentrum PALETA také speciální výukové pomůcky a během realizace projektu vyhlásí celkem čtyři soutěže s environmentální tématikou pro žáky, třídní kolektivy a školy v Pardubickém kraji. „Pořádání environmentálních soutěží má v Pardubickém kraji již svou bohatou tradici a od škol máme velmi pozitivní zpětnou vazbu,“ uvedl Ing. Bureš. „Vítězové budou odměněni věcnými i finančními cenami a výsledky budou slavnostně vyhlášeny na každoroční krajské konferenci EVVO,“ dodal. V rámci projektu budou do roku 2015 vyhlášeny celkem dvě soutěže zvané Zelený ParDoubek a dvě soutěže věnované tématu ekologického nakládání s odpady. Na vyhlášení soutěží bude Ekocentrum PALETA spolupracovat s Odborem školství, kultury a tělovýchovy a Odborem životního prostředí a zemědělství Pardubického kraje.
„Aktivitami projektu chceme pomoci i pedagogům, kteří tak vhodným způsobem zařadí průřezové téma environmentální výchovy do školních vzdělávacích programů. Jak ukázala předběžná analýza potřebnosti projektu, mnoho pedagogů v Pardubickém kraji takovou odbornou podporu ve své praxi uvítá,“ shrnul přínosy projektu ředitel ekocentra.
Projekt Environmentální vzdělávání a výchova v Pardubickém kraji realizuje Ekocentrum PALETA od 1. července 2012 do 31. března 2015. Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České Republiky.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist