https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/novy-usek-dalnice-d11-z-hradce-do-jaromere-ulevi-pretizene-silnici-i-33
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Královéhradecký kraj: Nový úsek dálnice D11 z Hradce do Jaroměře uleví přetížené silnici I/33

17. prosince 2021 | Královéhradecký kraj
Ředitelství silnic a dálnic ČR dnes otevřelo nový úsek dálnice D11 mezi Hradcem Králové a Jaroměří na Náchodsku. Přes 22 kilometrů dlouhý úsek odvede dopravu z přetížené tranzitní silnice I/33 z Hradce Králové směrem na Náchod a Polsko. Díky novému dálničnímu úseku bude také pohodlnější cesta do Krkonoš. Stavba začala v roce 2018 a stála 4,2 miliardy korun.

„Dálnice D11 je pro Královéhradecký kraj klíčová stavba. Není to jen spojení z Prahy do Polska přes náš region, ale v tomto případě funguje velká synergie, protože dálnice bude v dopravním uzlu u Hradce Králové navazovat na D35. Věřím, že brzy se dočkáme dostavby dalších úseků obou těchto dálnic. Významně se tak ulehčí nejen silnicím první třídy, ale i vytíženým krajským komunikacím, které na silnice první třídy navazují. Vzhledem k dennímu průjezdu 17 tisíc vozidel již byla silnice do Jaroměře na hraně své kapacity, což je velký problém nejen z hlediska uživatelského komfortu, ale především z hlediska bezpečnosti. Chci proto poděkovat všem, kdo se o dostavbu dvou nových úseků dálnice D11 zasloužili,“ uvedl hejtman Martin Červíček.

Stavbaři na 22,4 kilometru dlouhém úseku vybudovali 28 mostů, čtyři mimoúrovňové křižovatky a deset protihlukových stěn o celkové délce téměř osmi kilometrů. Mimoúrovňová křižovatka Plotiště u Hradce Králové, na niž se v budoucnu napojí dálnice D35, patří k největším v ČR.

Dálnice nyní končí na 113. kilometru u Hořenic severně od Jaroměře. Navazuje na ni silnice I/37 směrem na Trutnov. Z dvanáctitisícové Jaroměře dálnice odvede jen auta směřující k Trutnovu. Silný provoz ve směru na Náchod povede až do postavení severního obchvatu Jaroměře stále přes centrum města.

Do konce prosince bude provoz na novém úseku D11 bezplatný. Od 1. ledna příštího roku na něj bude možné vjet pouze s dálniční známkou. Současně od 1. ledna skončí dosavadní bezplatný provoz na částech D11 a D35 mezi křižovatkami Kukleny a Opatovice nad Labem.

ŘSD připravuje stavbu pokračování dálnice v délce 41 kilometrů od Jaroměře do Trutnova a dál na česko-polskou hranici v Královci. "Důležité je nyní dálnici D11 dostavět až na hranice. Na stavbu mezi Trutnovem a státní hranicí již probíhají výkupy pozemků, se zahájením výstavby počítáme v roce 2023. Na úsek mezi Jaroměří a Trutnovem jsme aktuálně získali územní rozhodnutí a chystáme se tedy zahájit majetkoprávní přípravu," uvedl generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

D11 z Prahy do Hradce Králové a na hranici s Polskem začal stát budovat v roce 1978 a celkem bude mít 154 kilometrů. Od roku 2017 dálnice končila na jihozápadním okraji Hradce Králové.

Již ve středu silničáři v regionu otevřeli třináctikilometrový úsek dálnice D35 mezi Opatovicemi nad Labem a Časy v Pardubickém kraji. Úsek se u Opatovic napojuje na D11 a na trase mezi Prahou a Moravou umožňuje úplně minout Hradec Králové.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist