https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/o-asistencni-vouchery-se-uchazeji-prvni-projekty.nabizeji-praze-chytra-reseni-pro-dopravu-ekologii-ci-zdravi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hl. město Praha: O Asistenční vouchery se ucházejí první projekty. Nabízejí Praze chytrá řešení pro dopravu, ekologii či zdraví

4. února 2022 | Hl. město Praha
Umělá inteligence v dopravě, robot ve spalovně odpadů, digitální průvodce pro začínající podnikatele nebo vývoj léčiv. To jsou příklady projektů, které se ucházejí o dvanáctimilionovou podporu z dotačního programu Asistenční vouchery. Pro pražské firmy, výzkumné instituce a vysoké školy ho vyhlásilo hlavní město Praha ve spolupráci s Pražským inovačním institutem (Pii). Asistenční vouchery se žadatelům otevřely na konci loňského roku a za čtyři týdny se o ně přihlásilo už 12 nadějných projektů. Pražská inovační rada (PIR) ve středu posuzovala, jak projekty prospějí Pražanům a metropoli.

„Pražský inovační institut nám předložil první část z balíku projektů, které mají ambici udělat z Prahy město, které bude v oblasti inovací dosahovat špičkových výsledků. Mám radost, že se jedná o projekty z dílen soukromého, akademického i veřejného sektoru, které průřezově cílí jak na rozvoj inovační infrastruktury, tak inovačního potenciálu jednotlivých aktérů,” říká pražský primátor Zdeněk Hřib.

Dotační program Asistenční vouchery má podpořit přípravu českých a mezinárodních projektů z oblasti výzkumu, vývoje a inovací, které budou pro Prahu dlouhodobě přínosné. Zároveň má v době koronavirové krize pomoci rozvíjet inovace a pražskou ekonomiku.

„Převážná většina záměrů pochází z firem a dva jsou z akademického prostředí. Čtvrtina uchazečů nereaguje na nějakou dotační výzvu, ale jde cestou (vytvoření) studie proveditelnosti. Jeden z projektů přispěje ke komercializaci pokročilého krytí ran na bázi unikátních nanomateriálů, další se posune v úrovni technologické připravenosti v oblasti převedení reálného světa do virtuálního digitálního dvojčete. Projekty, které prošly posouzením, tedy zahrnují široké spektrum nápadů a mají velký potenciál najít uplatnění v praxi,” doplňuje inovační manažer Prahy Tomáš Lapáček.

Příjem žádostí do první vlny Asistenčních voucherů potrvá do konce letošního května nebo do vyčerpání alokace. V rámci jednoho voucheru je možné dostat až devadesátiprocentní podporu. Jeden projekt může získat od 100 tisíc až do 900 tisíc korun, přičemž žadatelé se musejí účastnit financování z deseti procent.

„Do konce května budeme mít seznam projektů, které budou průběžně doplňovat Akční plán inovační strategie RIS3, který bude zásobníkem inovačních projektů v Praze. Akční plán inovační strategie není nějakým exkluzivním seznamem, zhmotňuje vlastně inovační vizi města a zařazené projekty mají větší legitimitu pro získávání dalších veřejných i soukromých prostředků,” uvádí dále inovační manažer Prahy Tomáš Lapáček.

Asistenční vouchery jsou součástí tříletého projektu Prague Smart Accelerator (PSA). Z 85 procent jsou vouchery hrazeny z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání (OP VVV) a 15 procenty se finančně podílí Praha. „Hodnota jednotlivých projektů, které se doposud o podporu na jejich přípravu přihlásily, se pohybuje od dvou milionů korun, ale máme i několik projektových záměrů v řádu stovek milionů korun. Největší projekt mezi uchazeči překračuje šest miliard korun. Odhadujeme, že celková částka na Asistenční vouchery je nyní vyčerpána zhruba z jedné čtvrtiny, takže jsou stále otevřeny dalším uchazečům,” dodává manažer programu asistenčních voucherů Pavel Vaněk z Pražského inovačního institutu.

Pražská inovační rada (PIR) vznikla v roce 2014. Jejími členy jsou odborníci, kteří formulují inovační politiku města a zároveň v této oblasti koordinují spolupráci Prahy s dalšími kraji ČR i s celostátní politikou výzkumu a inovací. Pražská inovační rada se schází třikrát až čtyřikrát do roka. Jednání Pražské inovační rady, která pořádá Pražský inovační institut, jsou součástí projektu Prague Smart Accelerator (PSA), hrazeného z evropské dotace OP Výzkum, vývoj a vzdělávání.

Pražský inovační institut (Pii) založilo formou zapsaného ústavu hlavní město Praha v lednu 2020. Tato veřejně prospěšná organizace se zaměřuje na podporu rozvoje vzdělávání, města, podnikání a životního prostředí. Chce se stát rovněž spojnicí mezi světem byznysu a veřejnou i akademickou sférou. Od července 2020 vede Pii odborník na inovace ve vzdělávání Bohumil Kartous, o rok později začalo Pii spravovat také Podnikatelské a inovační centrum hl. města Prahy (PIC).
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist