https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/o-nesetrne-kacene-drevo-neni-zajem-lesy-presto-odmitaji-novou-certifikaci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených: O nešetrně kácené dřevo není zájem. Lesy přesto odmítají novou certifikaci

2. srpna 2017 | Strana zelených
Hospodářská komora, Svaz průmyslu, Svaz družstev, Asociace českých nábytkářů, Konfederace zaměstnavatelů se v hromadném dopise obrací na premiéra Sobotku. Žádají totéž, co dlouhodobě prosazují Zelení: certifikaci státních lesů FSC.

Zelení podporují přírodě blízké hospodaření v lesích. K tomu lze zásadně přispět certifikace státních lesů v režimu FSC. Zaručuje efektivní hospodaření, které skloubí produkční i mimoprodukční funkce lesa v poměru půl na půl. Certifikát kontroluje a garantuje šetrné postupy hospodaření a sociální aspekty v lesním hospodaření a znemožňuje nešetrné holosečné kácení. Zelení proto požadují, aby se Lesy ČR a Vojenské lesy a statky zapojily do certifikace FSC.

Pokud Ministerstvo zemědělství a Lesy ČR na novou certifikaci nepřistoupí, přijdeme o největší odběratele českého dřeva. Hrozí úpadek dřevozpracujících firem a zánik tisíců pracovních míst.

FSC je certifikační systém, který vznikl v roce 1993 z iniciativy zástupců mezinárodních ekologických organizací, velko- i maloobchodníků se dřevem, lesníků, dřevozpracujícího průmyslu, sdružení domorodých obyvatel, odborů a certifikačních organizací z celého světa. Jeho posláním je podporovat environmentálně odpovědné, sociálně přínosné a ekonomicky životaschopné obhospodařování lesů, a tím chránit mizející a ohrožené lesy. Obsahuje 10 principů a 56 kritérií pro lesní hospodaření a certifikuje v současnosti 150 milionů hektarů lesa v 80 zemích světa.

V Česku mají certifikát FSC dosud pouhá 2 % lesů, v sousedním Polsku je to 75 %. Velkou část dřeva prodáváme podle certifikace PEFC, která negarantuje trvale udržitelné hospodářství a jejíž zastánci jsou převážně zástupci lesnických a těžebních společností. O české dřevo tak ztrácí zájem dokonce i lídr českého trhu IKEA, která bude od roku 2019 odebírat pouze dřevo z certifikátem FSC. Dodávky tuzemských firem pro českou pobočku IKEA se pohybují okolo 3 miliard ročně a zaměstnávají 4 tisíce lidí.

Ministerstvo zemědělství a Lesy ČR přesto přechodu na FSC brání. „Ministr zemědělství vytváří likvidační bariéry pro český dřevozpracující průmysl. Tím, že Jurečka trvá na zastaralé certifikaci, jde proti prioritám ochrany půdy a boje se suchem, ke kterým se zavázal. Nová certifikace je naproti tomu šetrnější k přírodě i ekonomicky výhodnější a jejímu přijetí nic nebrání,“ říká Hana Konvalinková, lídryně Zelených na Vysočině.

S certifikací FSC aktivně pracují nebo ji vyžadují obchodní řetězce Hornbach, Kika, Kingfisher, Marks&Spencer, H&M nebo Home Depot. Surovinu s FSC certifikátem potřebuje i papírenský průmysl. Papírna Mondi Štětí musí dovážet FSC dřevo z Polska a dalších zemí, což je ekonomicky nevýhodné a zbytečně to zatěžuje životní prostředí.

Teď, když Česko zvyšuje těžbu například na severní Moravě, hrozí, že o naše pokácené dřevo nebude na trhu zájem. Někdo se musí hlasitě ozvat, protože koaliční partneři KDU-ČSL to neudělají. Bez toho hrozí, že si budeme dál sami nešetrně kácet lesy, aniž by pak naše dřevo někdo kupoval.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist