https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/o-novem-programu-cssd-diskutovalo-vice-nez-300-lidi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ČSSD: O novém programu ČSSD diskutovalo více než 300 lidí

19. ledna 2020 | ČSSD
Nad tři stovky sociálních demokratů a demokratek v sobotu 18. 1. 2020 v Hradci Králové debatovaly na celodenním programovém kempu o programu ČSSD v následujících letech. Startovací byty, progresivní zdanění nebo ochrana proti kyberkriminalitě jsou některá z témat, jež by měl obsahovat. Prioritou jsou podle ČSSD také spravedlivé důchody po celoživotní práci.

„Sociální demokracie v Dánsku, Finsku nebo Španělsku ukázala, že je úspěšná a má recept na problémy 21. století. Uspěli díky skvělému programu. Když to jde tam, půjde to i v České republice. Cítím skvělou atmosféru, vidím plný sál, věřím, že dáme dohromady program, který vyhrává volby,“ zahájil historicky první programový kemp předseda ČSSD Jan Hamáček.

V úvodu kromě předsedy přivítali tři stovky účastníků místopředseda strany Michal Šmarda a místopředsedkyně Jana Maláčová, jež má práci na novém programu na starost. „Program musí vznikat zdola, musí v něm být vidět DNA sociální demokracie. Chceme, aby se k němu mohl vyjádřit každý člen,“ uvedla Maláčová.

Po společném zahájení účastníci diskutovali konkrétní otázky na workshopech podle tematických okruhů: Bydlení, Zdraví, Evropa a zahraniční politika, Hospodářská politika a daně, Vzdělanost a kultura, Místo kde žijeme, Ochrana přírody, Bezpečnost nebo Lidé na prvním místě, týkající se hlavně sociální politiky.

Jednotlivých diskusí se zúčastnilo několik desítek debatérů a každá diskuse měla své odborné garanty a moderátory.

Napříč jednotlivými diskusemi se prolínalo několik hlavních témat. Klimatická změna a její dopad na život v Česku, od sucha nebo dopadů na pracovní prostředí přes ekonomické problémy po bezpečnostní hrozby způsobené migrací obyvatel zemí postižených suchem.

Rychle rostoucí ceny bytů a čím dál hůře dostupné bydlení by mohl řešit například institut startovacích bytů.

Technologická revoluce, digitalizace a robotizace bude mít dopad na pracovní trh, práce bude méně. „Pětidenní pracovní týden byl kdysi jenom snem, než jej naši předchůdci prosadili, a dnes je to pro všechny samozřejmost. Sociální demokracie přicházela vždy s odvážným řešením, proto se neobávejme prosazovat do budoucna, aby se do práce chodilo čtyři dny,” navrhl předseda Jan Hamáček. S technologickým pokrokem souvisí i další téma, jež z diskusí vyplynulo: kyberkriminalita, které je nutné čelit nejen posílením policie, ale i prevencí, například výukou “digitální gramotnosti” ve školách.

“Scénář seminářů vedl k tomu, že se zapojil úplně každý. A rychle se ukázalo, které náměty jsou nejlepší. Získali jsme tak skvělé konkrétní poznatky přímo s praxe a ze všech oblastí,” vysvětlil metodu místopředseda ČSSD Michal Šmarda. Každý workshop se shodl na několika tezích, které odborní garanti dopracují do finální podoby. “Sociální demokraté budou o programu dále jednat i v regionech s příznivci a odborníky”, říká Maláčová. Výsledek bude představen v létě na programové konferenci.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist