https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/o-velikonocich-oteviraji-ceske-drahy-pujcovny-kol-na-jizni-morave
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

České dráhy: O Velikonocích otevírají České dráhy půjčovny kol na jižní Moravě

28. března 2018 | České dráhy
Po zimní přestávce České dráhy znovu otevírají síť oblíbených cyklopůjčoven v celkem 91 železničních stanicích po celé ČR. Na jižní Moravě se k Břeclavi a Znojmu, které fungují celoročně, přidají ještě další tři stanice, ve kterých bude možné zapůjčit bicykl – Hodonín, Veselí nad Moravou a Vranovice. K dispozici v nich budou kvalitní krosová nebo horská kola, v některých stanicích navíc také koloběžky. Půjčovny ČD Bike budou v provozu až do konce října.

Po celé republice si bude letos možné vypůjčit kola v celkem 67 půjčovnách, v dalších 24 stanicích pak po předchozí objednávce. Kola tak budou dostupná v celkem 91 stanicích. Vloni České dráhy vypůjčily po celé republice celkem 9 222 kol, což je o 14 % více než v roce 2016. Tehdy ČD zaznamenaly celkem 8 068 výpůjček. Nejvíce kol si zákazníci půjčili v Jihočeském kraji (2 425 výpůjček), v Praze a okolí (1 638 výpůjček), Jihomoravském kraji (1 083 výpůjček) a Olomouckém kraji (965 výpůjček). Půjčovny budou i letos dostupné ve všech krajích ČR.


Jak na to?

Je potřeba mít u sebe dva platné osobní průkazy, složit zálohu, uzavřít smlouvu a po zaplacení půjčovného vyrazit. Zálohu cestující dostanou zpět po vrácení kola. Rezervaci kol lze zajistit také prostřednictvím e-mailu či telefonu. Cestující tak nemá žádné starosti s přepravou kola na místo výletu, ceny půjčovného jsou dostupné široké veřejnosti, navíc přeprava vypůjčených kol je na vybraných trasách zcela zdarma, stačí uhradit jízdné a předložit při revizi jízdenek nájemní smlouvu. Zákazníci Českých drah, kteří jsou zaregistrovaní do věrnostního programu ČD Body, si můžou vyzvednout za 50 bodů voucher k bezplatnému jednodennímu zapůjčení jízdního kola.


Břeclav a Znojmo mají k dispozici 40 nových kol

Právě v Břeclavi a ve Znojmě si loni půjčili cyklisté v rámci jižní Moravy nejvíce kol a prvenství drží dlouhodobě, proto se národní dopravce rozhodl „omladit“ bicykly právě v těchto stanicích. V Břeclavi si cyklisté přišli pro 714 kol, což je o dvě stovky více než v předešlé sezóně. Mírný nárůst zaznamenala i půjčovna ve Znojmě, kde je hlášeno 195 výpůjček. Celkově pak v Jihomoravském kraji využili zákazníci Českých drah služby ČD Bike 1 083krát. V regionu tak zájem o zapůjčení kol roste už několik let.

Nejdelší otevírací dobu má celoročně otevřená půjčovna v Břeclavi, kde je možné vyzvednout nebo vrátit bicykl denně od 7 do 20 hod. Další celosezonní stanici, ve Znojmě, je možné navštívit denně od 7 do 18:30 hod. V Hodoníně má výdejna kol otevřeno ve všední den od 7:30 do 17 hod. a o víkendu od 8 do 18 hod. Podobná otevírací době je i ve Vranovicích. Ve Veselí nad Moravou je v současné době kvůli stavebním pracím umožněno zapůjčení pouze na základě objednávky předem.

Tratě s bezplatnou přepravou vypůjčených kol v osobních a spěšných vlacích:
* trať 241 v úseku Moravské Budějovice – Znojmo
* trať 244 v úseku Moravský Krumlov – Hrušovany nad Jevišovkou
* trať 246 v úseku Znojmo – Břeclav
* trať 248 v úseku Znojmo – Šatov
* trať 250 v úseku Vranovice – Lanžhot
* trať 255 v úseku Hodonín – Zaječí
* trať 330 v úseku Staré Město u Uherského Hradiště – Břeclav
* trať 340 v úseku Nesovice – Uherské Hradiště
* trať 341 v úseku Staré Město u Uherského Hradiště – Bojkovice
* trať 343 v úseku Javorník nad Veličkou zastávka – Hodonín


Cyklovlaky budou mít i letos kvůli výlukám omezený provoz

Spěšný vlak, který cyklisté znali pod názvem Expres Pálava-Podyjí, bude letos jezdit jako „bezejmenný“ Sp 1822 / 1823. Vlak pojede o sobotách, nedělích a státních svátcích od 14. 4. do 30. 9. 2018 ze stanice Brno-Královo Pole do stanice Šatov a zpět po trati 244 přes Hrušovany nad Jevišovkou. V soupravě bude kapacita pro umístění 45 jízdních kol.

Začátek cyklistické sezony posílí i jeden pár spěšného vlaku Sp 1827 / 1828 ze stanice Brno hlavní nádraží směr Břeclav a zpět, který bude jezdit v sobotu od 14. 4. do 30. 4. a také 1. a 8. 5. Tento spoj bude mít kapacitu cca 28 jízdních kol.


Výluka na trati 246

Z důvodu dlouhodobé výluky na trati 246 bude po celou sezonu (od dubna do října) pro cyklisty zkomplikována přeprava jízdních kol mezi Břeclaví a Znojmem. V rámci náhradní autobusové dopravy bude možné ve vyloučeném úseku kola přepravovat přívěsných vozem nebo nákladním autem náhradní dopravy, ale pouze v omezené kapacitě. Větší skupiny cyklistů bude možné přepravit pouze na objednávku.
tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist