https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/o-velikonocich-oteviraji-ceske-drahy-pujcovny-kol-na-stredni-a-severni-morave
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

České dráhy: O Velikonocích otevírají České dráhy půjčovny kol na střední a severní Moravě

28. března 2018 | České dráhy
Po zimní přestávce České dráhy znovu otevírají síť oblíbených cyklopůjčoven v celkem 91 železničních stanicích po celé ČR. Na střední a severní Moravě se k Olomouci a Otrokovicím, které fungují celoročně, přidá ještě dalších osm stanic, ve kterých bude možné zapůjčit bicykl. K dispozici v nich budou kvalitní krosová a horská kola, v některých stanicích navíc také elektrokola a koloběžky. Půjčovny ČD Bike budou v provozu od konce března až do konce října.

Po celé republice si bude letos možné vypůjčit kola v celkem 67 půjčovnách, v dalších 24 stanicích pak po předchozí objednávce. Kola tak budou dostupná v celkem 90 stanicích. Vloni České dráhy vypůjčily po celé republice celkem 9 222 kol, což je o 14 % více než v roce 2016. Tehdy ČD zaznamenaly celkem 8 068 výpůjček. Nejvíce kol si zákazníci půjčili v Jihočeském kraji (2 425 výpůjček), v Praze a okolí (1 638 výpůjček), Jihomoravském kraji (1 083 výpůjček) a Olomouckém kraji (965 výpůjček). Půjčovny budou i letos dostupné ve všech krajích ČR.

Jak na to?

Je potřeba mít u sebe dva platné osobní průkazy, složit zálohu, uzavřít smlouvu a po zaplacení půjčovného vyrazit. Zálohu cestující dostanou zpět po vrácení kola. Rezervaci kol lze zajistit také prostřednictvím e-mailu či telefonu. Cestující tak nemá žádné starosti s přepravou kola na místo výletu, ceny půjčovného jsou dostupné široké veřejnosti, navíc přeprava vypůjčených kol je na vybraných trasách zcela zdarma, stačí uhradit jízdné a předložit při revizi jízdenek nájemní smlouvu. Zdarma je také uložení ve vybraných úschovnách ČD. Zákazníci Českých drah, kteří jsou zaregistrovaní do věrnostního programu ČD Body, si můžou vyzvednout za 50 bodů voucher k bezplatnému jednodennímu zapůjčení jízdního kola.


ČD Bike v Moravskoslezském kraji – v Ostravě hl. n. jsou nově koloběžky

Také v letošním roce otevřou České dráhy půjčovny na ostravském hlavním nádraží a ve Frýdku-Místku. V provozu budou od 30. března do 31. října, a to sedm dní v týdnu. Ostravská půjčovna bude otevřena každý den vždy od 6 do 20 hodin. Od letoška tu nově půjde zapůjčit kromě krosových, dětských a elektrokol i koloběžky. Ve Frýdku-Místku bude služba k dispozici denně od 6 do 18:30. V místní půjčovně budou k dispozici zejména horská kola. Jako bonus si pak cyklisté můžou svá vypůjčená kola zdarma uschovat v dalších šesti stanicích v regionu – třeba v Bohumíně, Českém Těšíně nebo Frenštátu pod Radhoštěm. V loňské sezóně České dráhy v těchto dvou půjčovnách vypůjčili celkem 100 bicyklů.

Tratě s bezplatnou přepravou vypůjčených kol v osobních a spěšných vlacích:
* trať 270 – v úseku Ostrava hl.n. – Suchdol nad Odrou
* trať 276 – v úseku Suchdol nad Odrou – Budišov nad Budišovkou
* trať 277 – v úseku Suchdol nad Odrou – Fulnek
* trať 278 – v úseku Suchdol nad Odrou – Nový Jičín město
* trať 320 – Ostrava hl.n. – Mosty u Jablunkova
* trať 323 – v úseku Ostrava hl.n. – Frýdek- Místek – Valašské Meziříčí
* trať 324 – Frýdlant nad Ostravicí – Ostravice


ČD Bike v Olomouckém kraji – v Přerově jsou nově elektrokola

V Olomouckém kraji je možné zapůjčit kolo celoročně v Olomouci hl.n. a sezónně pak v Hranicích na Moravě, Přerově a Zábřehu na Moravě. Tyto půjčovny se pro zákazníky otevřely letos s předstihem – už 26. března. V loňském roce si v nich cyklisté zapůjčili celkem 965 kol, tj. meziročně o téměř 400 více. Nejvytíženější byla půjčovna v krajském městě, kam si přišli lidé pro 502 standardních kol, 31 elektrokol, 23 dětských kol a 45 koloběžek. V olomoucké půjčovně je také nejširší nabídka. Od letošního roku bude ale možné zapůjčit elektrokolo i ve stanici Přerov.

V Olomouckém kraji si cyklisté mohou svá vypůjčená kola také zdarma uschovat ve třech stanicích – Hranicích na Moravě, Kojetíně a Přerově. V případě zájmu je také možné poskytnout v olomoucké a přerovské půjčovně až 60 jízdních kol na jednu výpůjčku. Pro tyto výpůjčky je nutná rezervace e-mailem, nebo osobně ve stanici nejméně 14 dní předem.

Tratě a úseky tratí s bezplatnou přepravou vypůjčených kol v osobních a spěšných vlacích:
* trať 270 Olomouc hl.n. – Zábřeh na Moravě
* trať 270 Olomouc hl.n. – Přerov
* trať 270 Přerov – Hranice na Moravě
* trať 271 Prostějov hl.n. – Dzbel
* trať 273 Prostějov hl.n. – Červenka
* trať 275 Olomouc hl.n. – Senice na Hané
* trať 270 Přerov – Hranice na Moravě
* trať 280 Hranice na Moravě – Valašské Meziříčí
* trať 291 Zábřeh na Moravě – Kouty nad D.
* trať 292 Šumperk – Jeseník
* trať 300 Přerov – Nezamyslice
* trať 301 Olomouc hl.n. – Prostějov hl.n.
* trať 310 Olomouc hl.n. – Moravský Beroun


ČD Bike ve Zlínském kraji – v Kroměříži nově elektrokola, v Otrokovicích koloběžky

I půjčovny ve Zlínském kraji se letos otevřely zákazníkům mimořádně dříve než ostatní – už 26. března. Zájemcům o cyklovýlety jsou k dispozici v Kroměříži, Starém Městě u Uherského Hradiště, Valašském Meziříčí a v Otrokovicích. Právě v Otrokovicích je od loňské sezóny možnost vypůjčení kola celoroční, a tak byla v uplynulém roce nejvytíženější – celkem tu pracovníci ČD vydali 219 standardních kol, 21 elektrokol a 27 dětských bicyklů. Celkem si pak ve Zlínském kraji lidé loni vypůjčili 666 kol, což je téměř o polovinu více než v roce předchozím (365 kol za rok 2016). České dráhy tak službu ještě rozšiřují. Nově jsou v kroměřížské půjčovně k dispozici elektrokola a v Otrokovicích koloběžky. Cyklisté mají jako bonus možnost si vypůjčená kola zdarma uschovat v 6 dalších stanicích v regionu – například v Bystřici pod Hostýnem, Hulíně nebo Chropyni.

Tratě a úseky tratí s bezplatnou přepravou vypůjčených kol v osobních a spěšných vlacích:
* trať 280 Hranice na Moravě – Vsetín
* trať 281 Valašské Meziříčí – Rožnov pod R.
* trať 282 Vsetín – Velké Karlovice
* trať 300 Přerov – Kojetín
* trať 303 Kojetín – Valašské Meziříčí
* trať 305 Kroměříž – Zborovice
* trať 330 Přerov – Staré Město u U. Hradiště
* trať 331 Otrokovice – Vizovice
* trať 340 Uherské Hradiště – Veselí nad Moravou
* trať 341 Staré Město u Uherského Hradiště – Bylnice (Luhačovice)
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist