https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/o-vikendu-do-nizin-na-spacky-ruzove
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká společnost ornitologická: O víkendu do nížin na špačky růžové

Zdá se, že v posledních dnech jsme po mnoha letech svědky invaze špačků růžových do střední Evropy. V posledních dnech pozorování těchto pro nás exotických ptáků z okolních zemí jen prší, v Srbsku dokonce snad i hnízdí. V Maďarsku se objevují i více než stohlavá hejna. Že se špačci růžoví objevují i u nás, potvrdil ve středu 23. května Igor Uhřinovský z Olomoucka.

O tom, že jsou invaze špačků růžových skutečně vzácným úkazem, svědčí i jejich výčet uvedený ve Fauně ČR. Za posledních 200 let k tomu došlo jen 12x, a to ještě většinou v XIX. století. Konkrétně se jednalo o roky 1837, 1875, 1876, 1886, 1889, 1893, 1899, 1908, 1909, 1934, 1937 a 1947. Téměř nikdo ze současných ornitologů tedy nepamatuje poslední větší invazi, která proběhla před 71 lety. Od té doby až do letoška se objevovala jen ojedinělá pozorování.

O nadcházejícím víkendu má tedy rozhodně smysl vyrazit do polní krajiny – špačci růžoví se mohou objevit prakticky kdekoli, ale největší pravděpodobnost setkání s nimi je zřejmě na jižní Moravě a v nížinách moravských úvalů. I zdánlivě nezajímavá zemědělská krajina může skrývat různá ornitologická překvapení a špačci růžoví jsou jedním z nich.
Zdeněk Vermouzek tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist