https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/o-vikendu-otevreme-vrchlabskou-klasterni-zahradu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa KRNAP: O víkendu otevřeme vrchlabskou klášterní zahradu

10. června 2016 | Správa KRNAP
Autor: Radek Drahný, tel: 737 209 900
Ne snad, že by v jiné dny byla vrchlabská klášterní zahrada uzavřená, ale výše uvedený titulek odkazuje na naše zapojení do akce Víkend otevřených zahrad, která proběhne o tomto víkendu (11.–12. června). Správa KRNAP se tím připojila k občanskému sdružení Průvodcem parkem, Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu, o. s., a Národnímu památkovému ústavu, které připravily již VI. ročník této akce.

Událost, která vznikla ve Velké Británii (Open Garden & Squares Weekend), se koná vždy během druhého červnového víkendu. Projekt nabírá na věhlasu a tradici v celé Evropě a stává se jedním z hlavních článků šíření osvěty o klenotech zahradního umění. V České republice se do Víkendu otevřených zahrad zapojují jak běžně nepřístupné zahrady, tak i parky a veřejná prostranství, v nichž se v průběhu dvou dní snažíme prostřednictvím průvodcovaného programu, jehož hlavním úkolem je oživit zájem lidí o tyto plochy, přiblížit veřejnosti jiným zajímavým způsobem fenomén zahrad, které jsou primárně pro veřejnost určené. Obvyklou formou jsou komentované prohlídky doplněné dalším kulturním programem. Letošního ročníku se zúčastní téměř sto zahrad po celé České republice.

Na návštěvníky vrchlabské klášterní zahrady čekají po oba dny komentované prohlídky (od 9, 11, 13 a 15 hod.). Sraz zájemců je vždy před Správou KRNAP u budovy Krtka. Součástí prohlídky bude i exkurze do veřejnosti nepřístupné Genetické banky a v sobotu speciální bylinkový program. Poslechněte si povídání o léčivých rostlinách vyskytujících se v Krkonoších a jejich vlastnostech, o využití bylin člověkem a vyzkoušejte si přípravu různých výrobků z léčivek. V neděli se s odborníkem můžete vydat do korun stromů – vyzkoušet si pod odborným vedením a s bezpečným zajištěním vylézt do korun stromů stromolezeckou technikou, která se používá při jejich ošetřování.

Vrchlabská klášterní zahrada, spojující někdejší augustiniánský klášter ve Vrchlabí (dnešní Krkonošské muzeum Správy KRNAP) a vrchlabský zámecký park, byla rekonstruována v souladu s jednoduchým rastrovým členěním záhonů, které v klášterních zahradách přetrvávalo až do období baroka. Vegetační úpravy rastrů se ideologicky odvolávají na existenci původní augustiniánské lékárny uvnitř kláštera, proto se v jednotlivých polích vyskytuje řada léčivých rostlin, za kterými se dřívější zásobitelé lékárny bezpochyby vydávali. Významnou součástí zahrady je i sad starých a krajových odrůd ovocných dřevin. Klášterní zahrada je volně přístupná veřejnosti, v rámci prohlídky budou mít návštěvníci možnost nahlédnout i do nepřístupné části – Genetické banky ohrožených druhů rostlin Krkonoš.

Rekonstrukce klášterní zahrady byla součástí projektu „Rozvoj turistické infrastruktury KRNAP a KPN“, který připravila Správa KRNAP společně s Dyrekcji Karkonoskiého Parku Narodowého. Projekt byl podpořen Operačním programem přeshraniční spolupráce Česká republika – Polská republika 2007–13.

Další informace o aktuálním dění na území Krkonošského národního parku i v jeho okolí najdete na facebookovém profilu http://www.facebook.com/spravakrnap
Radek Drahný, tel: 737 209 900 tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist