https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/o-zivotni-prostredi-se-nejlepe-staraji-obecni-urady-a-ekologicke-organizace-ukazal-pruzkum-mineni-lide-obecne-ztraceji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: O životní prostředí se nejlépe starají obecní úřady a ekologické organizace, ukázal průzkum mínění. Lidé obecně ztrácejí důvěru v instituce

21. června 2018 | Hnutí DUHA
Autor: Jan Piňos, tel: 731 465 279
Nadpoloviční většina Čechů a Češek, přesně 51 procent, hodnotí činnost ekologických organizací v ochraně životního prostředí jako velmi dobrou či spíše dobrou, mírně lépe veřejnost hodnotí už jen obecní úřady (55 %). Ukázal to aktuální průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu Akademie věd ČR [1]. Ekologické organizace tak předstihly v hodnocení Ministerstvo životního prostředí, krajské úřady, EU i vládu. Nejvyšší kategorií "velmi dobře" jsou ekologické organizace hodnoceny dokonce nejčastěji (9 % dotázaných).

Ukázalo se však, že lidé i v oblasti životního prostředí ztrácí důvěru k domácím institucím, u téměř všech (s výjimkou Parlamentu) kladné hodnocení oproti roku 2016 pokleslo a naopak u většiny (opět s výjimkou Parlamentu) vzrostl negativní náhled veřejnosti. Zvýšila se ovšem důvěra a snížila nedůvěra v činnost EU v oblasti životního prostředí. Celkově mají ekologické organizace nejméně negativního hodnocení (31 %), druhé jsou obce (32 %).

Samotné Hnutí DUHA vychází z dřívějších podrobnějších průzkumů ještě lépe. Jeho práci hodnotí kladně 59 % lidí, kteří o Hnutí DUHA slyšeli (což je o něco více, než polovina lidí nad 15 let) [2].

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
"Důvěra lidí nás těší a zavazuje. Většina Čechů a Češek si uvědomuje, že děláme užitečnou práci a zlepšujeme prostředí, v němž žijeme. Zároveň si uvědomujeme, že důvěra v instituce a organizace - včetně ekologických - za poslední dva roky klesla. Vzhledem k nárůstu dezinformací a poklesu politické kultury to není překvapivé a na občany se rozhodně nemůžeme zlobit. Naopak cítíme spoluodpovědnost za úkol pokles důvěry zastavit a ukázat lidem, že nejen my, ale často i veřejné instituce mají smysl pro jejich každodenní život i budoucnost."


Kontakty:
Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, 723 559 495, jiri.kozelouh@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] https://cvvm.soc.cas.cz/media/com_form2content/documents/c2/a4655/f9/oe180620.pdf
[2] Dotazy na znalost a podporu Hnutí DUHA byly součástí výzkumu "Ochrana divoké přírody očima české veřejnosti 2015".
Jan Piňos, tel: 731 465 279 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist