Dalibor Dostál "> Obálka s hořci z milovické rezervace velkých kopytníků se stala druhou nejkrásnější v České republice - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/obalka-s-horci-z-milovicke-rezervace-velkych-kopytniku-se-stala-druhou-nejkrasnejsi-v-ceske-republice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká krajina: Obálka s hořci z milovické rezervace velkých kopytníků se stala druhou nejkrásnější v České republice

30. června 2022 | Česká krajina
Autor: Dalibor Dostál, tel: +420606635303
Hned dva zástupce v první desítce měly poštovní obálky s motivy rezervace velkých kopytníků v Milovicích v anketě o nejkrásnější obálku roku. Obálka s motivem hořce křížatého se umístila dokonce na stříbrné příčce, obálka s divokými koňmi se umístila šestá.

Takzvané obálky prvního dne vyšly loni v září v souvislosti s vydáním aršíku poštovních známek s motivy divokých koní, zubrů a zpětně šlechtěných praturů z rezervace v bývalém vojenském prostoru Milovice. Kromě samotných známek vyšly i čtyři druhy obálek, na kterých se postupně objevily náměty hořce křížatého, divokých koní, zubrů a praturů. Autory grafického ztvárnění byli manželé Jaromír a Libuše Knotkovi. Ti si odnesli také prvenství z celé soutěže, když první místo získala jejich obálka s kočkou divokou ze série věnované ohroženým zvířatům.

„Obálky s motivy milovické rezervace se u návštěvníků setkali s velkým zájmem. Jsme velmi rádi, že je ocenili také filatelisté a do první desítky zařadily hned dvě obálky z milovické série,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci velkých kopytníků v roce 2015 založila. Sběratelé mohou známky a obálky ze série věnované velkým kopytníkům získat například v Turistickém informačním centru v Milovicích.

Se současnou rozlohou 350 hektarů je milovická rezervace velkých kopytníků největší v České republice. Patří ke světově nejsledovanějším českým projektům posledních let. Opakovaně o ní psala média na pěti kontinentech, včetně prestižních titulů jako New York Times, Washington Post nebo BBC. Rezervace v současné době chová tři desítky zubrů, dvě stáda divokých koní a dvě stáda zpětně šlechtěných praturů. Je první místem na světě, které chová tyto tři klíčové druhy velkých kopytníků v rámci jedné rezervace. Projekt získal řadu prestižních ocenění, jako Cenu Josefa Vavrouška, Cenu udržitelnosti SDGs nebo Cenu prezidenta festivalu Ekofilm.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na projekt rezervace velkých kopytníků v Milovicích může veřejnost přispět prostřednictvím portálu Darujme.cz/krajina a dále pak zasláním zprávy ve tvaru DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. A také nákupem ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz nebo na e-shopu www.zelenadomacnost.com.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadační fond rodiny Orlických, Qminers, Semix, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Accace, Zelená domácnost, Amanita Design, Pro živou zahradu, Hello bank, JK Jitka Kudláčková, Nadace ČEZ, Megabooks CZ, Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist