Dana Janatová "> Obalová výzva upozorňuje na rozšířený nešvar: zbytečné a nadměrné obaly - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/obalova-vyzva-upozornuje-na-rozsireny-nesvar-zbytecne-a-nadmerne-obaly
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

IPUR - Institut pro udržitelný rozvoj: Obalová výzva upozorňuje na rozšířený nešvar: zbytečné a nadměrné obaly

22. prosince 2021 | IPUR - Institut pro udržitelný rozvoj
Autor: Dana Janatová, tel: 776728546
Institut pro udržitelný rozvoj vyzývá k redukci obalů, které se záhy stávají odpadem a zbytečně zatěžují životní prostředí. Nadměrné a zbytečné obaly jsou nešvarem mnoha výrobců, chybí účinný státní dohled, který by vymáhal dodržování zákona o obalech. Ani recyklovatelné obaly nemusí být spásou, ideálním obalem je často žádný obal. IPUR pokračuje v jednáních s výrobci a prodejci, do databáze zbytečně a nadměrně balených výrobků mohou lidé přispívat svými fotkami i nadále.

Obalová výzva Institutu pro udržitelný rozvoj usiluje o redukci nadměrných a zbytečných obalů a jejich negativních dopadů na životní prostředí. Z jednorázových obalů se záhy stává odpad, čím větší obal, tím větší odpad. Přírodě i člověku škodí také související logistika: kamiony převážející vzduch musí jezdit o to častěji, krajinu zabírají skladové haly. Zbytečně a nadměrně balené výrobky mapuje databáze na www.ipur.cz, kam mohou lidé dál přispívat svými fotkami nevhodných obalů.
V r. 2021 IPUR jednal se 14 výrobci a prodejci potravin, cukrovinek, výživových a léčivých přípravků a také pracích a čisticích prostředků do domácnosti. „Je dobře, že výrobci používají stále více obaly recyklovatelné nebo dokonce recyklované, bohužel ale často i tam, kde obal není potřeba žádný,“ uvedla Dana Janatová, projektová manažerka Obalové výzvy.
Například řetězec Billa nabízí český česnek zabalený v recyklovaném plastu, ve kterém jsou pouhé tři paličky. Vanička z recyklátu je vůči přírodě sice šetrnější než ta z panenského plastu, je ale zcela zbytečná. Prioritou při nakládání s odpady má být podle zákona o odpadech i podle zdravého selského rozumu především prevence, vždy je tedy třeba hledat nejprve „nulovou“, bezobalovou cestu. „Bille jsme doporučili lepší formu propagace české produkce zavedením stylového farmářského koutku bez zbytečných obalů,“ doplnil Jiří Římánek, ředitel institutu.
Nadměrné obaly přetrvávají, mnohdy je dokonce v obalu výrazně více vzduchu než samotného výrobku. V případě tablet do myčky Somat proto podal IPUR v srpnu tohoto roku podnět na ČOI pro nedodržení zákona o obalech, který výrobcům a prodejcům ukládá, aby hmotnost a objem obalu byly co nejmenší. Výsledek šetření však po 4 měsících stále není k dispozici. „Délka trvání kontroly ze strany ČOI je bohužel potvrzením, že v oblasti prevence vzniku odpadu dle § 3 zákona o obalech chybí účinný státní dohled, a proto je potřeba na problém stále upozorňovat,“ zdůraznila Janatová.

Kontakt:
Dana Janatová, projektová manažerka Obalové výzvy: janatova@ipur.cz; tel. 776 728 546
Jiří Římánek, ředitel Institutu pro udržitelný rozvoj: rimanek@ipur.cz; tel. 777 124 879

Projekt Obalová výzva je realizován s finanční podporou Ministerstva životního prostředí, hlavního města Prahy a Libereckého kraje. Projekt nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP, hlavního města Prahy a Libereckého kraje.

Dana Janatová, tel: 776728546
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist