Klára Hrdá "> Občanská iniciativa Semínkovna slaví 8 let své existence v České republice K narozeninám si nadělila dvojitou podporou od Nadace OSF - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/obcanska-iniciativa-seminkovna-slavi-8-let-sve-existence-v-ceske-republice-k-narozeninam-si-nadelila-dvojitou-podporou-od
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Semínkovna, z.s.: Občanská iniciativa Semínkovna slaví 8 let své existence v České republice K narozeninám si nadělila dvojitou podporou od Nadace OSF

9. října 2023 | Semínkovna, z.s.
Autor: Klára Hrdá, tel: 773474606
Semínkové knihovny neboli Semínkovny jsou místa, kde si lidé mezi sebou mohou svobodně vyměňovat přebytky semínek
z vlastních zahrádek. Po celé České republice byste jich našli už více než 250
a zájem o ně rok od roku roste. Letos iniciativa zaznamenala rekordní nárust, když jen za první pololetí vzniklo 31 takových míst. Což je více než za celý loňský rok.
„Žijeme v době, kdy vlivem činnosti člověka dochází k razantnímu úbytku biodiverzity.
A to nejen v divoké přírodě, ale i pokud jde
o pěstované plodiny tvořící základ naší potravy. Přicházíme o nesmírně cenné bohatství lokálně adaptovaných odrůd.
Za posledních 100 let jich zmizelo na 75 %.
A právě to se snaží iniciativa Semínkovna změnit tím, že učí Čechy semenařit a pomáhá vracet větší pestrost do našich zahrádek,“ říká Klára Hrdá, zakladatelka iniciativy a jednatelka spolku Semínkovna.
Spolek Semínkovna získal podporu od Nadace OSF
Občanská iniciativa Semínkovna se v posledních letech rychle rozrůstá a počet semínkových knihoven přesáhl 250. Připojily se také místa na sousedním Slovensku a v Polsku. Napomohl tomu rostoucí zájem o soběstačnost a domácí produkci potravin v návaznosti na krize, které přinesla epidemie covidu, válka na Ukrajině i růst cen potravin. K potřebnému rozvoji, digitalizaci a upevnění celé sítě výrazně přispěje podpora, kterou spolek Semínkovna, z.s. získal letos v září od Nadace OSF. Díky podpoře z programu Active Citisen Fund proběhne modernizace digitální prezentace organizace. Spolek uspěl i se svou žádostí v programu Stronger roots.
„Po pečlivém hodnocení jsme z celkem 150 přihlášených projektů vybrali organizace, které s námi budou už od října budovat a posilovat komunitu příznivců, dobrovolníků a podporovatelů. Hodnotící komise k podpoře doporučila 13 organizací napříč Českem, které od října začnou pracovat na svém projektu a zároveň se zúčastní intenzivního vzdělávacího programu. Vybrané projekty v Nadaci OSF podpoříme více než 13,5 miliony korun z programu Stronger Roots, který financuje Evropské unie,“ uvedla Marie Peřinová, programová ředitelka Nadace OSF a členka hodnotící komise Stronger Roots.
Narozeninová oslava i semínková burza
Ve čtvrtek 12. října se uskuteční oslava 8. narozenin iniciativy Semínkovna. První oficiální Semínkovna v České republice se oficiálně otevřela v srpnu v roce 2015 v Libenicích u Kolína. Dnes jich je už více než 250 a najdete je v Čechách, na Slovensku, v Polsku a od letoška nově také v Moldávii. Během slavnostního večera představí zakladatelka iniciativy Klára Hrdá chystané novinky a chybět nebude ani networking či semínková burza. Akce se koná v Knihovně Antonína Švehly – UZEI, sídlící na adrese Slezská 100/7, 120 00 Praha 2 – Vinohrady, která zároveň hostí jednu ze Semínkoven.
V rámci programu se představí také hosté: Eliška Havla, která se dlouhodobě věnuje podpoře mezilidských vztahů ve čtvrtích, městech i vesnicích a zakladatel Farmářské školy Jiří Prachař. Vstupné na akci je zdarma.

Program narozeninové oslavy
16.00 Semínková burza a networking
17.00-17.10 Úvodní slovo + par slov o místní Semínkovně
17.10 -17.30 Farmářská škola – Nová škola pro budoucí ekologické farmáře – Jiří Prachař
17.35- 17.55 Jak na budování komunit? - Eliška Havla
18.00 -18.20 Co je nového v Semínkovně – Klára Hrdá
18.30 -19.00 Narozeninový dort Semínková burza, networking...
(Změna programu vyhrazena)
Vstup zdarma
……………………………………………………………………………………………………………………
Program Active Citizens Fund: Cílem programu Active Citizens Fund je posílení občanské společnosti, aktivního občanství a zmocnění znevýhodněných skupin.
Více informací na www.activecitizensfund.cz
Program Stronger Roots pomáhá organizacím občanské společnosti, aby oslovovaly lidi kolem sebe, zapojovaly je do své práce a vytvářely si kolem sebe široké komunity příznivců, dárců, dobrovolníků a nových partnerů. Díky nim se stávají odolnějšími a zároveň mohou efektivněji přispívat k řešení problémů, které nás trápí.

Kontaktní osoba:
Klára Hrdá
info@seminkovny.com
773474606

Projekt podpořila Nadace OSF / Výbor Dobré vůle – Nadace Olgy Havlové v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.
Program Stronger Roots financuje Evropská unie. Za názory vyjádřené v tomto textu odpovídají výlučně autoři, článek nutně nereprezentuje názory Evropské unie. Za využití informací nenese ani Evropská unie, ani dárce grantu odpovědnost.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist