Filip Poštulka "> Obce na Liberecku mají problém s odpady - objevilo se řešení, jak to změnit - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/obce-na-liberecku-maji-problem-s-odpady-objevilo-se-reseni-jak-to-zmenit
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

meneodpadu.cz : Obce na Liberecku mají problém s odpady - objevilo se řešení, jak to změnit

29. ledna 2024 | meneodpadu.cz
Autor: Filip Poštulka, tel: 724104295
Zatímco se ukazuje, že třídění složek jako plast, papír nebo sklo je na Liberecku na dobré úrovni, tak situace s bioodpadem je mnohem horší. Ten z celkového množství tvoří více než třetinu. Z toho představuje zásadní část kuchyňský odpad. Největším přínosem dotace tak je, že ji lze využít na právě na zavedení sběru kuchyňského odpadu, díky tomu dojde k výraznému snížení objemu směsného komunálního odpadu. Samosprávy tak snáze splní legislativní cíle a dosáhnou úspor v odpadovém hospodářství.

Co může dotace vyřešit?
Přísné limity a vysoké poplatky, které nový zákon přináší, můžou způsobit to, že se obcím a městům na Liberecku pasivita v odpadovém hospodářství výrazně prodraží. S pomocí dotace se však samosprávy takovému scénáři mohou vyhnout. Dotace totiž, kromě podpory sběru kuchyňského odpadu, přináší i další možnosti k úsporám a vyšší efektivitě odpadového hospodářství. S její pomocí lze například:
- pořídit takzvaný CSC kontejner, který umí rychle a efektivně zpracovat biologicky kuchyňské, restaurační a jateční odpady i kaly
- investovat do vzniku a provozu re-use centra
- nakoupit zahradní kompostéry pro občany, štěpkovače na údržbu veřejné zeleně nebo také drtiče odpadu

Času příliš nezbývá
Dotaci zastřešuje Liberecký kraj. Příjem žádostí se otvírá již 1. února 2024 a končí na konci února. Dotace je na Liberecku určena pro obce a města, svazky obcí, nestátní neziskové organizace, ale i pro podnikatele v oblasti odpadového hospodářství. A kolik lze díky dotaci ušetřit? S její pomocí lze financovat až 70 % nákladů na modernizaci odpadového hospodářství, kdy maximální částka představuje 700 tisíc korun. A jak dotaci získat? Nejjednodušším řešením je oslovit někoho, kdo má v České republice zkušenosti s komplexním partnerstvím se samosprávami a dalšími organizacemi v oblasti odpadového hospodářství.
Filip Poštulka, tel: 724104295
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist