https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/obchodni-retezce-se-o-kvalitu-zivota-hospodarskych-zvirat-temer-nezajimaji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

NESEHNUTí: Obchodní řetězce se o kvalitu života hospodářských zvířat téměř nezajímají

12. prosince 2017 | NESEHNUTí
Nezisková organizace NESEHNUTÍ provedla mezi nejvýznamnějšími maloobchodními řetězci v ČR průzkum na téma ochrany a zlepšování životních podmínek hospodářských zvířat (welfare). Výsledky krátkého dotazníku ukazují na nedostatečnou připravenost trhu zabývat se otázkou welfare užitkových zvířat a zohlednit toto kritérium při výběru dodavatelů výrobků, jako je maso, mléčné výrobky a vejce.

NESEHNUTÍ se obchodníků dotazovalo, zda uplatňují etické standardy při výběru dodavatelů živočišných produktů, a jaké překážky jim brání v zavedení takovýchto zásad. „Původní záměr sestavit tabulku s rozdíly mezi jednotlivými řetězci musel ustoupit zjištění, že takové rozdíly téměř neexistují. Průzkum nám tak posloužil alespoň jako lakmusový papírek současné situace,” komentuje skromnost výsledků průzkumu Anna Kučerová z NESEHNUTÍ.

Z celkem dvaceti oslovených maloobchodních řetězců se jich i po urgencích k oběma otázkám vyjádřilo pouze pět. Jediný zcela konkrétní a významný závazek uvedlo Tesco, které ve svých prodejnách v zemích střední Evropy přestane od roku 2025 prodávat vejce z klecových chovů [1]. To, že neprodávají vejce z klecových chovů, mají také ve svém kodexu Sklizeno a Náš grunt [2]. „Odpovědi řetězců byly jinak spíše obecné a nezávazné, případně obsahovaly závazky, které jsou beztak stanovené zákonem a musejí je dodržet všichni,” dodává Martin Hyťha z NESEHNUTÍ.

„V západní Evropě obchodníci stále častěji začleňují ochranu hospodářských zvířat do svých závazků. Uvědomují si totiž spojitost mezi šetrnějším chovem zvířat, kvalitou potravin a rostoucí důvěrou zákazníků a reputací značky. Na to si u našich regálů s masem, mlékem a vejci budeme muset ještě počkat,” uzavírá Anna Kučerová.

Poznámky:
1) https://mojetesco.cz/2017/08/04/konce-roku-2025-bez-vajec-pochazejicich-od-slepic-klecovych-chovu/
2) https://www.sklizeno.cz/o-nas/kodex

Kontakty:
Anna Kučerová, NESEHNUTÍ: anna.kucerova@nesehnuti.cz
Martin Hyťha, NESEHNUTÍ: martin@nesehnuti.cz

Přílohy - Souhrnné výsledky průzkumu a Příklady etických zásad maloobchodních řetězců z Velké Británie - najdete na http://nesehnuti.cz/vystupy/obchodni-retezce-se-o-kvalitu-zivota-hospodarskych-zvirat-temer-nezajimaji/
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist