Petr Kužvart "> Obec Štěnovice nechce zdržovat dálniční obchvat Plzně, ale musí bránit zájmy svých občanů - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/obec-stenovice-nechce-zdrzovat-dalnicni-obchvat-plzne-ale-musi-branit-zajmy-svych-obcanu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Štěnovice: Obec Štěnovice nechce zdržovat dálniční obchvat Plzně, ale musí bránit zájmy svých občanů

6. dubna 2002 | Štěnovice
Autor: Petr Kužvart
Dne 4. dubna 2002 podala obec Štěnovice správní žalobu proti stavebnímu povolení na úsek dálničního obchvatu Ejpovice – Černice. Tomuto kroku předcházely snahy vedení této obce, dále obce Útušice i místního občanského sdružení o dílčí úpravy trasy (změna nivelity a prodloužení tunelu ) a také o vyřešení otázky nezákonně povolovaného sjezdu z obchvatu na stávající silnici jež prochází územními obvody obou obcí. Tato komunikace, nepřipravená na tak masivní dopravní zátěž v rámci dočasného dopravního řešení prochází v blízkosti obytných území obou obcí. Zmíněný sjezd nebyl nikdy řádně projednáván v územním řízení a je Ministerstvem dopravy i Ředitelstvím silnic a dálnic ČR do stavebního povolení podsunut protiprávně.

Obec Štěnovice se předem ohrazuje proti lživým obviněním, že za každou cenu chce výstavbu obchvatu zdržovat.Není to pravda. Tato obec respektuje rozhodnutí soudů , ikdyž je považuje za výrazně účelová a v posledku nesprávná, avšak politicky “žádoucí”. Usiluje o dílčí změny prosazené varianty SUK, která je snad nejhorší z těch, jež přicházely v úvahu. Návrhy na tyto změny, uplatňované již v rámci územního řízení v roce 1994 nebyly opakovaně akceptované zejména v důsledku neochoty investora. Přitom jde o technicky realizovatelné změny které omezují negativní vliv dálničního obchvatu Plzně na životní prostředí .

Obec je povinna hájit oprávněné zájmy místní komunity a rozvoje vlastního územního obvodu. Nemůže akceptovat nelegální povolení neprojednaného sjezdu, který vypadá skoro jako pomsta za její postoje v minulosti. Za této situace je obec k podání žaloby fakticky donucena.

Ve Štěnovicích 5. dubna 2002
Jan Nový, starosta obce Štěnovice


Případní zájemci mohou na požádání obdržet celou podanou správní žalobu, pokud o to elektronickou poštou požádají na adrese: petr.kuzvart@ecn.cz nebo sou@mujbox.cz


Právní zástupce obce Štěnovice JUDr. Petr Kužvart k tomu řekl:

“Podle očekávání rozkladová komise MDS i ministr dopravy Schling opět selhali a soustředili se zjevně jen na účelové podepření vadného stavebního povolení, jež Schlingovo ministerstvo vydalo. Existuje neskrývaná mimoprávní snaha za každou cenu, bez ohledu na zákony, závazná pravidla rozhodování a věcné argumenty prosadit betonářské, výjimečně necitlivé a protiprávní řešení, jen aby se mohlo rychle hrabat a betonovat.,” prohlásil právní zástupce obce Petr Kužvart. Dodal, že “ to připomíná dobu před rokem 1989, kdy byli stíháni chartisté, všichni věděli, že je to vykonstruované a účelové,ale všichni také věděli že je předem rozhodnuto o jejich odsouzení – o výsledku se opět rozhoduje na politických místech a právo je pouze zástěrkou, jíž lze jakkoliv zneužít a pokroutit”.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist