Filip Poštulka "> Obec Uhelná začne třídit odpady s pomocí chytrých technologií - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/obec-uhelna-zacne-tridit-odpady-s-pomoci-chytrych-technologii-3
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

chytreodpady.cz : Obec Uhelná začne třídit odpady s pomocí chytrých technologií

31. května 2019 | chytreodpady.cz
Autor: Filip Poštulka, tel: 724104295
Obec Uhelná na Jesenicku zásadně proměňuje nakládání s odpady. Zavádí totiž technologickou novinku – evidenční systém odpadů, která, jak uvádějí zastupitelé obce, povede k efektivnějšímu nakládání s odpady a k výrazným úsporám. Takzvanou chytrou technologií zavede v Uhelné společnost JRK.

Zástupci samosprávy v Uhelné si od nového systému slibují podstatné snížení množství netříděného odpadu a úsporu financí jak za skládkovné, tak i za svoz. „Zavedení chytrého evidenčního systému nám dá přehled o tom, jak občané nakládají s odpadem. Zároveň díky tomu budeme mít kontrolu nad hmotností jednotlivých složek odpadu, které předáváme dál k likvidaci,“ uvádí starosta Uhelné Zdeněk Hořava a dodává: „zavedení evidenčního systému nám ušetří i peníze, které tak budeme moci investovat do dalšího rozvoje obce.“

V Uhelné jde konkrétně o evidenční systém ECONIT. Jeho hardwarová část představuje nástroj na sběr dat – tedy mobilní terminál, který načítá kódy, a ta softwarová zase pracuje s daty. Systém je přizpůsobený přesně potřebám obce. „Kromě úspor a přehledu nad odpady, zjednoduší evidenční systém administrativu spojenou s odpadovým hospodářstvím. Podstatné je, že obci vyřeší i vše, co souvisí s očekávaným zpřísněním legislativy ohledně skládkování,“ vysvětluje Andrea Poláková – regionální manažerka pro Olomoucký kraj ze společnosti JRK, která v Uhelné ECONIT zavede.

Zavedení evidenčního systému navazuje na dřívější proměny odpadového hospodářství v obci. Tou zásadní bylo spuštění pytlového svozu tříděného odpadu. Ten se sbírá dům od domu. Díky systému ECONIT tak bude tento pytlový svoz detailně evidován. Výhodou pro evidenci odpadu je i skutečnost, že se do systému zapojily téměř všechny domácnosti včetně chatařů z chatařských lokalit.
Filip Poštulka, tel: 724104295
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist