Ondřej Kaláb "> Obnova drobných vodních toků a pramenišť na Čeřínku - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/obnova-drobnych-vodnich-toku-a-pramenist-na-cerinku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Říční krajina z. s.: Obnova drobných vodních toků a pramenišť na Čeřínku

3. června 2024 | Říční krajina z. s.
Autor: Ondřej Kaláb
V sobotu 4. května 2024 se po půl století vrátil život do potůčku na Dolních Hutích. Vodu do něj pomohli navrátit občanská sdružení Říční krajina z.s. a Hajnštejn z.s. ve spolupráci se správcem pozemků AP lesnická s.r.o. Jejich snahou bylo napravit škody vzniklé při rozsáhlých melioracích, které probíhaly na Čeřínku v druhé polovině minulého století. Předchozí vlastník pozemků v minulosti odříznul původní koryto potůčku, čímž došlo k jeho úplnému vyrušení. To mělo za následek podstatné urychlení odtoku vody z pozemku a snížení zamokření území. V současné době je však, vzhledem k probíhající klimatické změně, snaha o nápravu vodního režimu a zadržení vody v krajině.

Nefunkční, ale zachovalé přírodní koryto výše zmiňovaného potůčku bylo nejdříve ručně vyžnuto a zprůchodněno. Následně bylo zbudováno jednoduché hradítko, díky kterému došlo v odvodňovacím příkopu k mírnému vzdutí hladiny. To umožnilo vodě proudit v původním korytě a zároveň zůstal zachován průtok i v příkopu stávajícím. Na celé akci je povedené to, že došlo k prakticky okamžité funkčnosti opatření a vše je velmi podobné tomu, jak to příroda v minulosti sama zamýšlela. Obnova potůčku na Dolních Hutích navázala na obnovu pramenišť a tůní, které na Čeřínku probíhají od roku 2021.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist