Tiskové oddělení MŽP "> Obnovíme stromy zničené tornádem, slíbili dnes partneři iniciativy Sázíme budoucnost - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/obnovime-stromy-znicene-tornadem-slibili-dnes-partneri-iniciativy-sazime-budoucnost
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR a Nadace Partnerství: Obnovíme stromy zničené tornádem, slíbili dnes partneři iniciativy Sázíme budoucnost

22. července 2021 | MŽP ČR a Nadace Partnerství
Autor: Tiskové oddělení MŽP, tel: 267 122 835, 267 122 534
Obnova zeleně na jižní Moravě a lepší připravenost postiženého regionu na dopady klimatické změny. To jsou témata letošního podzimu, které dnes v Brně debatovalo více jak pět desítek zástupců partnerů iniciativy Sázíme budoucnost. Ocenili také nejúspěšnější sazeče loňského roku. Finance na letošní nové výsadby a ošetření stromů, které míří do nejpostiženějších regionů, mají putovat od státu, firem i soukromých zdrojů. Ministerstvo životního prostředí uvolnilo na obnovu zeleně a malých vodních prvků 100 milionů korun. Veřejné zdroje doplní nová veřejná sbírka na ošetření, výsadby a chytré budovy od Nadace Partnerství. Tu podpoří další miliony korun od soukromých firem. Nové domy tak tento podzim doplní i nové stromy.

„Od spuštění celonárodní výzvy Sázíme budoucnost na podzim 2019 vidíme stále rostoucí zájem jednotlivců i firem o výsadby. Současná bezprecedentní situace okolo jihomoravského tornáda trend ještě umocnila. Živel bral staré ovocné sady, vinice, aleje podél polních cest, parky i solitéry kolem soch prezidenta Masaryka. Místní z poničených obcí mají chuť pustit se do jejich obnovy prakticky okamžitě. Díky veřejné sbírce Nadace Partnerství chceme tuto energii podpořit a usměrnit, aby výsadby – ale i nové budovy – dávaly smysl a maximálně podpořily odolnost regionu na klimatickou krizi,“ popisuje Markéta Fučíková, finanční ředitelka Nadace Partnerství a rodačka z Hrušek.

Rozsah poškozené a zničené zeleně zatím není znám, Mendelova univerzita v Brně spolu se soukromými firmami a dobrovolnými arboristy aktuálně mapuje množství škod. Již nyní se ale odborníci shodují, že vedle financí na nové výsadby budou potřeba peníze na záchranu stromů, které ještě stojí. „Důležitou součástí celkové rekonstrukce postižených obcí je i pečlivá obnova zeleně. Nadace Tipsport pro tyto účely vypíše grant v celkové výši jeden milion korun,“ komentuje Lucia Štefánková, ředitelka Nadace Tipsport, která je generálním partnerem iniciativy Sázíme budoucnost.

Významnou finanční injekci pro dlouhodobou obnovu regionu budou znamenat aktuální i připravované dotační programy od Ministerstva životního prostředí. „Posíláme 100 milionů na obnovu zeleně po tornádu. Dotace, které pokryjí sto procent nákladů, je možné využít jak na odklízení poškozených stromů a keřů, tak na novou výsadbu dřevin, obnovu trávníků nebo trvalkových porostů. Podporovat výsadbu stromů budeme na celém území České republiky. Do programu Sázíme budoucnost vložíme dalších 200 milionů korun, o které si opět mohou žádat jednotlivci, obce, místní sdružení nebo firmy. Dalších 150 milionů od nás mohou dostat neziskové organizace. Ty získají dotaci, jen pokud seženou stejně velkou sumu jako od nás od soukromých dárců; a v konečném důsledku tak vysadí dvojnásobný počet stromů, než by přinesla samotná veřejná podpora,“ přiblížil ministr Richard Brabec.

Tyto prostředky doplní ze svých rozpočtů i soukromé firmy. K významným podporovatelům Sázíme budoucnost patří nebo brzy přibydou noví dárci, mezi největšími Nadace Tipsport, Škoda Auto, Nespresso, Penny, Unilever, Starbucks, Komerční banka nebo Rotary International.

Do celonárodní iniciativy Sázíme budoucnost, která sdružuje a podporuje všechny, kdo chtějí v České republice sázet a pečovat o stromy, se již zapojilo 38 tisíc lidí. Ti na www.sazimebudoucnost.cz zaregistrovali přes 1,1 milionu vysazených stromů. Sázíme budoucnost je nejúspěšnějším evropským projektem, který pomáhá naplňovat cíl Evropské komise vysadit do roku 2030 3 miliardy stromů. Mezi nejúspěšnější sazeče loňského roku, kteří si dnes v Brně převzali symbolický Zlatý rýč, patří například obec Javůrek, ČSOP Studénka, nezisková organizace Divous, z. s., Základní škola Hranice z okresu Cheb a Státní pozemkový úřad.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist