https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/obnovme-spolecnost-k-lepsimu-vyzva-za-udrzitelnejsi-a-spravedlivejsi-svet-po-koronavirove-krizi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Diakonie ČCE: Obnovme společnost k lepšímu: Výzva za udržitelnější a spravedlivější svět po koronavirové krizi

15. května 2020 | Diakonie ČCE
Epidemie koronaviru odhalila v mnoha oblastech zranitelnost a nerovnosti naší společnosti a poukázala na potřebu silnějšího zdravotnického systému, zajištění práva na zdravotní a sociální péči pro všechny bez rozdílu a dlouhodobé udržitelnosti, tak, jak je zakotvena v Cílech udržitelného rozvoje. Společně s dalšími 400 organizacemi z celého světa jsme se připojili k výzvě světovým lídrům a OSN a žádáme je o spravedlivou a udržitelnou obnovu společnosti po koronavirové krizi.


Nerovnosti

OSN a země G20 vyzýváme k zajištění fondů, které prostřednictvím Světové zdravotnické organizace a národních vlád pomohou zajistit dostupnost zdravotní a sociální péče a podpory pro všechny, kteří jsou epidemií zasaženi, a to bez ohledu na jejich věk, gender, identitu a legální status. Žádáme také co nejrychlejší vytvoření opatření, která by prostřednictvím světového fondu pro obnovu podpořila ty, jež se ocitli v ekonomicky zranitelném postavení. Dalším klíčovým krokem je také směřování investic do veřejného zdravotnického a sociálního sektoru.


Občanská práva

Obáváme se, že v několika případech došlo k využití nouzového stavu k neadekvátnímu omezení lidských svobod a potlačení veřejného dialogu. Připomínáme vládám, že veškerá omezení pohybu a shromažďování musí být pouze dočasná a jejich skutečná potřeba musí být průběžně přezkoumávána. OSN vyzýváme k zabezpečení svobody vyjadřování, kterou některé vlády omezují a potlačují tak hlasy ochránců lidských práv, upozorňujících na neadekvátní kroky těchto vlád. V neposlední řadě musí být kriticky přezkoumán i zvýšený státní dohled.


Práva žen a genderová spravedlnost

Ženy mají zásadní roli v reakci na epidemii koronaviru, protože tvoří 70% zdravotnického personálu na světě. Žádáme nicméně vlády, aby zajistily všem pracujícím ve zdravotnictví odpovídající ochranu, vybavení, proškolení, důstojné pracovní podmínky a mzdu. V zdravotnickém sektoru je 28% příjmová propast mezi ženami a muži, za stejnou práci je ale nutné poskytnout stejnou odměnu. Financování a politiky obnovy společnosti po koronavirové epidemii musí vzít v potaz genderovou optiku. Nesmíme dovolit, aby tato krize zvýšila nerovnosti nebo zvrátila těžce získané zisky v oblasti rovnoprávnosti žen a mužů


Klima a environmentální spravedlnost

V současnosti dochází ke zvýšenému kontaktu mezi lidmi a divokými zvířaty, a to jak v souvislosti se ztrátou přirozeného prostředí a odlesňováním, přesídlováním a změnám pohybu lidí i zvířat v důsledku změn klimatu, ale také díky praktikám jako je ilegální obchod s divokými zvířaty. Taková situace vytváří vhodné podmínky pro vznik a šíření epidemií. Žádáme tedy zákaz obchodování s divokými zvířaty a podniknutí kroků k zastavení odlesňování a ztráty biodiverzity. Je správné, že se vlády nyní soustředí na okamžitou pomoc, je ale nutné, aby do politik obnovy společnosti a ekonomiky zahrnuly také své závazky plynoucí z Pařížské dohody, a sice omezení emisí skleníkových plynů a zastavení globální změny klimatu.


Obnovme společnost k lepšímu!

Obnovme společnost k lepšímu, a to v souladu s principy udržitelného rozvoje a lidskými právy. Pro všechny bez rozdílu je třeba zajistit co možná nejlepší zdraví, důstojné bydlení, stabilní příjem, bezpečí a naplňování lidských práv. Potřebujeme ale také zásadní ekonomický impuls, který podpoří obnovu společnosti a položí základy sociálně i environmentálně udržitelné ekonomiky, která zásadně zmírní nerovnosti ve společnosti.

Podpořte tuto výzvu hashtagem #CovidCitizenAction na sociálních sítích a připojte se k spolu s námi ke světovému dni solidarity 22. května! #STRONGERTOGETHER
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist