https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/obrovska-vlna-podpory.verejnost-se-zapojila-do-zachrany-divokych-koni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká krajina: Obrovská vlna podpory. Veřejnost se zapojila do záchrany divokých koní

6. března 2020 | Česká krajina
Autor: Dalibor Dostál, tel: 606 635 303
S obrovskou podporou veřejnosti se setkala výzva ochranářů k záchraně divokých koní v bývalém vojenském prostoru Milovice. Pro tu je důležité dokončení rezervace podle původních záměrů.

„Počty darů na podporu rezervace vzrostly v minulých dnech o stovky procent oproti běžnému stavu. Za první dva dny se podařilo získat desetinu potřebné částky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské organizace Česká krajina. Kampaň přitom začala ve velmi nepříznivých podmínkách, kdy se pozornost sdělovacích prostředků i lidí zaměřují především na sledování šíření koronaviru v Česku.

Přesto veřejnost žije také záchranou divokých koní. „Lidé posílají nejenom finanční prostředky, ale nabízejí také dobrovolnickou pomoc. Především obyvatelé Středočeského kraje se o osud rezervace zajímají velmi intenzivně. Ale pomáhají lidé z celé České republiky,“ doplnil Dalibor Dostál.

Pro ochranáře je pomoc veřejnosti nepostradatelná. „Chtěl bych všem, kteří záchranu divokých koní podpořili a dále podporují, velice poděkovat. Dává nám to sílu a energii potřebnou k dokončení rezervace. Ale to nejtěžší nás ještě čeká, větší část potřebné částky ještě musíme získat. Ale věřím, že lidé budou podporovat záchranu rezervace i v příštích dnech,“ doplnil Dalibor Dostál. Kromě záchrany koní dokončení rezervace pomůže zabránit postupnému vymizení vzácných druhů motýlů, květin a dalších ohrožených organismů.

Na dokončení toho nejnutnějšího, především ohrazení, jsou potřeba zhruba dva miliony korun. Půl milionu má ochranářská společnost z výtěžku sbírky z minulých let. Na dokončení rezervace tak potřebuje ještě 1,5 milionu. Rezervace měla být podle původních plánů dokončena již v roce 2016, ale projekt na několik lety zastavily administrativní průtahy.

V minulých dnech se ochranáři obrátili s výzvou o pomoc především na veřejnost. Lidé mohou poslat finanční podporu na sbírkový účet 2100540679/2010 nebo dárcovskou zprávu ve tvaru DMS KRAJINA 90, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777.

Získat peníze na záchranu vzácných zvířat pomáhá také filmový spot vytvořený režisérem Mariánem Polákem, autorem prvního českého celovečerního filmu o přírodě Planeta Česko. Ten může veřejnost sledovat na videokanále YouTube a bude zprostředkován i na sociálních sítích. Kampaň na záchranu milovické rezervace bude trvat dva měsíce. Pokud se finanční prostředky nepodaří získat, bude prodloužena do léta.

První část rezervace velkých kopytníků vznikla v bývalém vojenském prostoru v roce 2015. Stala se světově nejsledovanějším českým projektem. O přeměně bývalého vojenského cvičiště sovětské armády na rád divokých zvířat psala média na pěti kontinentech, včetně New York Times, Washington Post, BBC a dalších.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s návratem a ochranou velkých kopytníků spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na péči o divoké koně, zubry a pratury může přispět také veřejnost zasláním ve tvaru DMS KRAJINA 30, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30, 60 nebo 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 29, 59 nebo 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporují společnosti Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Nadační fond rodiny Orlických, Hello bank, Printwell, JK Jitka Kudláčková, Semix, Megabooks CZ, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.

Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

18.3.2020 07:33
a proč jen natahují dlaně jako nepřízpůsobiví na sociálce a nevytvoří nějakou strukturu co by vynášela ? co budou pak dělat s těma koňma až se jim namnoží ? hřebce budou kastrovat a klisny sterilizovat ? já pořád říkám že daný stav v tom bývalém vojenském újezdě šel dosáhnout i s jinými primitivními plemeny hospodářských zvířat, která jsou mnohdy na hranici vymizení z genofondu. tak to vypadá, že si pár snílků účelově založilo spolek česká krajina - neziskovku, aby si splnili soukromý sen mít " divoké " koně aj...já osobně proti těm koním a turům nic nemám ale měli by vyvinout i nějaké vlastní pracovní aktivity jak vygenerovat peníze než jen natahovat dlaň !
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist