https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ocenujeme-pomoc-ukrajine-v-reseni-inflace-a-energii-vlada-totalne-selhava
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených: Oceňujeme pomoc Ukrajině, v řešení inflace a energií vláda totálně selhává

12. září 2022 | Strana zelených
Po pandemii tu máme téměř dvojnásobek lidí žijících v chudobě než před ní. A přestože oceňujeme, jak se vláda staví vůči pomoci bojující Ukrajině i vůči pomoci Ukrajincům, kteří u nás získali útočiště, nelze nevidět, že vláda naprosto selhává při řešení problémů s energií, inflací a rostoucími životními náklady.

Do kategorie nejchudších srazila pandemie i řadu těch, kteří se předtím dokázali udržet nad vodou a normálně pracovali, byť neměli větší úspory. Současná situace tyto lidi ohrožuje ještě více a začíná dopadat už i na střední třídu. Těch několik opatření, které vláda přijala, zatím nemělo zásadní efekt, jejich zavedení vždy trvalo velmi dlouho a vláda je doprovodila chaotickou komunikací. Ministři a ministryně navíc nejsou schopni naslouchat svým poradenským orgánům jako NERV a zavést do praxe jejich smysluplné návrhy.

Vláda přitom nejen že nedokáže pomáhat nízkopříjmovým, ale také nedokázala za více než půl roku nijak odstranit překážky těm, kdo by si chtěli pomoci sami. Instalace fotovoltaiky a rozvoj komunitní energetiky stále brzdí zbytečné byrokratické překážky, stále není možné získat dotace na výměnu plynových kotlů, podmínky dotací na zateplování nebo soláry jsou pro většinu domácností nedosažitelné. Chybí také dostupné půjčky na tyto investice, přičemž paradoxně vláda neváhá půjčovat uhlobaronům na jejich podnikání.

Považujeme současnou situaci za alarmující a obáváme se, že pokud vláda nezačne situaci řešit mnohem intenzivněji, budou ze situace profitovat extremistické síly. Což je v situaci války několik stovek kilometrů od nás obrovské riziko.

Zde je deset věcí, která vláda musí přijmout pro sociálně-ekologické řešení současné krize.

1) Snížení sazby DPH na potraviny na 5 % – podobně jako v mnoha jiných evropských zemích.

2) Řešení cen energií – pokud neprojde evropské řešení cen, je nutné připravit domácí řešení, například v podobě zdanění nadměrných zisků energetických firem či omezení jejich marží, a z této daně pomoci těm, kteří nejsou schopni nárůst účtů za energie zvládnout. Jakákoli forma regulace ceny by měla motivovat k úsporám, například regulováním ceny jen do výše 80 % loňské spotřeby.

3) Zvýšení minimální mzdy a snížení daní pro ty nejméně vydělávající pomocí převodu slevy na poplatníka do daňového bonusu.

4) Zavedení slev na veřejnou dopravu – po vzoru Německa a jejich neomezené letní měsíční jízdenky za 9 euro.

5) Zvýšit a zjednodušit příspěvek na bydlení – zejména zvýšením normativů (stropy uznatelných výdajů) na bydlení. Masivní kampaní informovat všechny ty, kdo na příspěvek mají nárok, ale nepobírají jej.

6) Zvednout výši přídavku na děti – aby jeho reálná hodnota odpovídala alespoň roku 2008. Nastavit pomoc pro nízkopříjmové domácnosti v podobě odpuštění školkovného nebo plateb za obědy v mateřských školách nebo plateb za kroužky nebo sportovní aktivity pro děti.

7) Podpořit nízkopříjmové důchodce -například jednorázovým opatřením, které odstraní nespravedlnost při současných valorizacích, kdy se nepoměrně více zvedají důchody těm důchodcům, kteří mají důchody vyšší.

8) Zavést systém garantovaného nájemního bydlení – pro občany Česka i ukrajinské uprchlíky. V něm stát nebo obec hradí pronajímateli rizika při případném nesplácení či jiných problémech, ale nájem si platí lidé sami.

9) Změnit dotace na zateplování, výměny kotlů a solární panely – tak aby na ně dosáhli opravdu všichni. Nejchudším zavést podporu 100 %, včetně asistence expertů, kteří pomohou vybrat vhodná opatření. Nízkopříjmovým pak dotaci 75 % nákladů, pro všechny pak k současným dotacím 50 % přidat bezúročné půjčky. Rozšířit programy o výměnu plynových kotlů za tepelná čerpadla a kotle na biomasu, zavést rychlé a jednoduché příspěvky na rekonstrukce svépomocí.

10) Odstranit všechny byrokratické překážky pro instalaci fotovoltaiky – lidé se chtějí o své energie postarat sami, ale komplikuje jim to byrokratická omezení jako je nutnost licence nebo stavebního povolení pro instalace běžných solárních elektráren i na bytové domy, což jinde v EU není. Je potřeba také co nejdříve novelizovat energetický zákon a umožnit lidem vyrábět a komunitně sdílet elektrickou energii s mnohem nižšími náklady.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist