https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ochranci-prirody-otevreli-80-lokalitu-v-ramci-programu-net4gas-bliz-prirode
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ČSOP a NET4GAS: Ochránci přírody otevřeli 80. lokalitu v rámci programu NET4GAS Blíž přírodě

20. prosince 2016 | ČSOP a NET4GAS
Závěr letošního roku není pouze ve znamení předvánočního shonu. Najde se také chvíle na slavnostní zpřístupnění nové lokality Blíž přírodě, za deset let spolupráce NET4GAS a Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) již osmdesáté. Toto kulaté číslo má tu čest přebrat lokalita Suchou nohou mezi vodou, interaktivní stezka vedoucí mezi soustavou drobných vodních ploch, které se nacházejí pod areálem Záchranné stanice a ekocentra Pasíčka.

Lokalitu najdeme na Pasíčkách poblíž Proseče na Chrudimsku. Jedná se o soustavu drobných vodních ploch, mezi kterými se proplétá krátká interaktivní stezka Suchou nohou mezi vodou. Návštěvník, který sem zavítá, narazí v první řadě na areál záchranné stanice pro volně žijící živočichy. Pokud půjde kolem stanice dále z kopce, potká první tůň s infopanelem, u kterého má možnost vzít si ze schránky kartičku, do které bude vypisovat odpovědi na úkoly, které ho budou po celé stezce provázet. S jakými zvířaty je možné se na lokalitě potkat? Jak jdou za sebou vývojová stádia obojživelníků? Komu patří oči a stopy na obrázcích? Když se člověk pořádně rozhlédne kolem sebe, možná mu příroda ledacos napoví! Stačí být tiše a pozorovat, například z dřevěných odpočívadel u tůní. Možná uvidíte poletovat ledňáčka, ve vodě lovit volavku popelavou, plavat užovku obojkovou nebo uslyšíte kvákat skokany. Na posledním panelu je možné zkontrolovat si, jak dobří jste biologové a pozorovatelé.

Stezku Suchou nohou mezi vodou vytvořili díky finančním prostředkům z programu NET4GAS Blíž přírodě ochránci přírody ze základní organizace ČSOP Záchranná stanice a ekocentrum “Pasíčka“. „Snažili jsme se pro návštěvníky vytvořit vedle záchranné stanice i přírodě blízký biotop a ukázat jim, že se k nám můžou přijet podívat i na zvířata, která si zde našla domov dobrovolně sama.“, říká předseda organizace Josef Cach.

„Deset let generálního partnerství ČSOP a 80. přírodní lokalita v rámci programu NET4GAS Blíž přírodě. To je aktuální úctyhodná bilance naší spolupráce,“ vzkázala Zuzana Kučerová z NET4GAS, a dodala: „Příští rok se můžete těšit na další lokality, protože naše spolupráce pokračuje dál“.
Lokalita se nachází u záchranné stanice a ekocentra Pasíčka, zhruba kilometr severně od obce Proseč (49.8166875N, 16.1102861E).

---

Český svaz ochránců přírody je spolek lidí, kteří mají rádi přírodu a chtějí ji aktivně chránit. V současné době máme téměř 7000 členů. Mezi námi jsou profesionální odborníci i nadšení dobrovolníci, dospělí i děti. Každý může pomoci. Máte rádi přírodu? Přidejte se k nám! Více informací naleznete na www.csop.cz.

Společnost NET4GAS je spolehlivým a bezpečným provozovatelem přepravní soustavy pro zemní plyn v České republice a rozvíjí odpovědnou politiku ochrany životního prostředí s ohledem na současné a budoucí generace. Od toho se odvíjí nejen její odpovědné podnikání, ale také dlouhodobá strategie firemní filantropie realizovaná od roku 2007 v rámci programu NET4GAS Blíž přírodě. Je dlouholetým generálním partnerem Českého svazu ochránců přírody, se kterým se podílí na zpřístupnění přírodně cenných lokalit veřejnosti, a také celostátních přírodovědných soutěží Zlatý list a Ekologická olympiáda, které pořádá Sdružení mladých ochránců přírody ČSOP. Více informací o programu a zpřístupněných lokalitách najdete na www.blizprirode.cz.
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist