Dalibor Dostál "> Ochránci vybrali na úklid rezervace již přes polovinu potřebné částky. Sbírka pokračuje ještě několik dní - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ochranci-vybrali-na-uklid-rezervace-jiz-pres-polovinu-potrebne-castky.sbirka-pokracuje-jeste-nekolik-dni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká krajina: Ochránci vybrali na úklid rezervace již přes polovinu potřebné částky. Sbírka pokračuje ještě několik dní

15. prosince 2022 | Česká krajina
Autor: Dalibor Dostál, tel: +420606635303
Přes polovinu potřebné částky již věnovala veřejnost na úklid černých skládek a pozůstatků po armádě v rezervaci divokých koní v bývalém vojenském prostoru Milovice. Lidé mohou ještě několik dní přispívat na zachrantekone.cz .

„Chtěl bych moc poděkovat všem, kteří na sbírku přispěli. Jeden den práce těžké techniky stojí přes deset tisíc korun. Je potřeba na odstranění zbytků suti, rozbitých panelů a další pozůstatků po působení armády i desítkách let zavážení území černými skládkami,“ vysvětlil Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci založila ve spolupráci s vědci.

Ochránci přírody v minulých letech vlastními silami i s pomocí dobrovolníků odstranili z rezervace tuny odpadů. „Vše, co jde odklidit ručně, jsme již uklidili nebo postupně uklízíme. Některé práce se však bez techniky neobejdou,“ doplnil Dalibor Dostál.

Práce se zaměřují především na nově připojené části rezervace. Odklízení nepořádku se uskutečnilo již při rozšiřování rezervace, mnoho černých skládek i zbytků po armádě se však objevuje postupně, jak zvířata spásají dříve neprůchodnou a nepřehlednou vegetaci.

Lidé mohou přispět prostřednictvím speciální sbírky na portálu Darujme.cz přes odkaz zachrantekone.cz . Každou korunu, kterou věnují, pak o stejnou částku navýší Fond pro udržitelný život, který v letošním roce založila společnost JRD GROUP až do částky padesát tisíc korun. „Podpora veřejnosti je od nás od začátku velmi důležitá, bez ní by se rezervaci nepodařilo udržet ani rozšířit,“ ocenil Dalibor Dostál dlouhodobý zájem veřejnosti o velké kopytníky.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadační fond rodiny Orlických, Qminers, Semix, ProfiG2, Bird & Bird, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Accace, Zelená domácnost, Amanita Design, Pro živou zahradu, Hello bank, JK Jitka Kudláčková, Nadace ČEZ, Megabooks CZ, Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist