David Grossmann "> Odborníci i laici se mohou těšit z dvou podrobných studií o podyjských houbách a rostlinách - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/odbornici-i-laici-se-mohou-tesit-z-dvou-podrobnych-studii-o-podyjskych-houbach-a-rostlinach
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa NP Podyjí: Odborníci i laici se mohou těšit z dvou podrobných studií o podyjských houbách a rostlinách

12. ledna 2022 | Správa NP Podyjí
Autor: David Grossmann, tel: 734 759 030
Dvě nové knihy věnované floře a houbám vydala v loňském roce Správa Národního parku Podyjí . První mapuje podyjské houby a je určená převážně laikům. Podrobný katalog Rozšíření cévnatých rostlin národní parku Podyjí a Thayatal zase ocení spíše odborníci.

Mykologický průvodce Alexandera Urbana Skrytá rozmanitost Podyjí shrnuje výsledky dvouletého výzkumu autora v obou národních parcích. Přestože se uskutečnil v pro houby relativně nepřívětivých suchých letech, dokázal zde najít přes dvě stovky druhů. Odborníci ocení, že se jedná o vůbec první podobnou práci mapující oba dva národní parky na březích Dyje. Kniha se tak stala prvním uceleným rakousko-českým souborem mykologických dat z tohoto území. Laiky potěší rozsáhlý atlas s důkladnou fotodokumentací jednotlivých nálezů, slovníček pojmů nebo jednoduché a základní informace o vybraných druzích hub.

Kniha Rozšíření cévnatých rostlin národních parků Podyjí a Thayatal je určena především botanikům, učitelům či ochráncům přírody. Katalog je prací skupiny autorů pod vedením znojemského botanika Radomíra Němce a vznikl jako výstup ambiciózního projektu, jehož cílem bylo provést floristický průzkum území obou národních parků. Celková rozloha studovaného území je tak 105,6 km². Takto rozsáhlou databázi nemá žádný jiný Národní park v Česku.

V knize se čtenáři seznámí s více než 1500 rostlinami. Jména druhů jsou kromě vědeckého názvosloví uvedena v českém i německém jazyce. Doplněna je kategorie ochrany, jak ji známe z České republiky a také kategorie ze sousedního Rakouska. Komentáře k vybraným druhům jsou cenným příspěvkem k poznání zdejší flóry. Do nich je kromě poznatků z terénu promítnuta i excerpce literárních zdrojů.

Kromě komentářů kniha přináší mapy pro 1200 druhů, které botanici v Národním parku Podyjí a Thayatal zachytili v letech 2019–2020 při intenzivním terénním mapování. V mapách je kromě aktuálního rozšíření druhu i stav v 90. letech 20. století. Zajímavý souhrn botanického poznání a flóry přináší i obecné kapitoly. Znalci ocení slovníček místních pojmů, který pracuje i s německými ekvivalenty.

Obě knihy jsou dvojjazyčné a neprodejné. Vážní zájemci je mohou získat po předchozí domluvě na Správě Národního parku Podyjí ve Znojmě.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist