https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/odbornici-z-cele-evropy-diskutuji-v-praze-o-budoucnosti-mest
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MMR ČR: Odborníci z celé Evropy diskutují v Praze o budoucnosti měst

13. října 2017 | MMR ČR
Autor: Veronika Vároši
Ministerstvo pro místní rozvoj dnes přivítalo odborníky z oblasti bydlení a rozvoje měst na mezinárodní konferenci „Evropské fórum měst“. Akce se byla připravena ve spolupráci s Evropskou hospodářskou komisí OSN a Fakultou architektury ČVUT. Účastní se jí na 120 odborníků, kteří tak mají možnost navzájem sdílet zkušenosti ze svých států i regionů a hledat další příležitosti k rozvoji měst.

„Mezinárodní konference jsou příležitostí, jak se na téma podívat z více různých úhlů pohledu. Přestože každý stát řeší svoje problémy, jsou si s těmi našimi do značné míry podobné, takže o nich navzájem diskutovat - co funguje a co ne, a za jakých podmínek. Sdílení zkušeností formou konstruktivních diskuzí považuji za jednu z nejpřínosnějších forem spolupráce pro budoucí vývoj měst, protože se tato tematika dotýká všech států napříč Evropou,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Diskuzí se mimo českých odborníků účastní i zástupci významných nadnárodních institucí, včetně delegátů členských států Evropské hospodářské komise OSN, Evropské komise, Programu OSN pro lidská sídla (UN-Habitat) či OECD. Za mnohé můžeme jmenovat například výkonnou tajemnici Evropské hospodářské komise OSN a zároveň zástupkyni generálního tajemníka OSN Olgu Algayerovou, ředitele Evropského seskupení pro územní spolupráci European Urban Knowledge Network Marta Grisela nebo zástupce Evropské rady obcí a regionů Woutera Boesmana. Úvodní slovo pronesla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Konference navazuje na workshop „Sídliště, kam dál?“, který se konal včera a řešil výzvy spojené s problematikou budoucnosti sídlišť. „Evropské fórum měst“ je rozděleno do tří tematických bloků, ve kterých účastníci řeší v panelových diskuzích způsoby efektivní implementace schválených dokumentů OSN a EU týkající se městské agendy. Diskutují o roli měst a obcí v městském rozvoji a bydlení. Stranou není ani problematika čerpání fondů Evropské unie v novém programovém období, které začne po roce 2020.

Evropská hospodářská komise OSN sdružuje 56 států a v současné době slaví 70. výročí od svého založení. „Evropské fórum měst“ předchází setkání ministrů zemí tohoto regionu států OSN, kteří jsou odpovědní za agendu bydlení a rozvoje měst, v listopadu v Ženevě. Pražská konference tak slouží také jako pracovní jednání před politickým jednáním ministrů a před přijetím společné ministerské deklarace k udržitelnému bydlení a rozvoji měst.
Veronika Vároši tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist