Jana Tesařová "> Odborný kurz o ovocných dřevinách začíná - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/odborny-kurz-o-ovocnych-drevinach-zacina
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ČSOP Veronica Hostětín: Odborný kurz o ovocných dřevinách začíná

V pátek 13. dubna začne v Hostětíně ojedinělý kurz věnovaný ovocným dřevinám. Během pátečního dne proběhnou první přednášky pětidílného vzdělávacího kurzu, které budou zaměřeny na základní úvod do pěstování a funkce ovocných dřevin a typy jejich výsadby. Sobotní dopoledne bude věnováno jarnímu řezu dřevin, který si účastníci budou moci i prakticky vyzkoušet, odpoledne pak exkurzi do sadu ve Velké nad Veličkou, kde je uchováván genofond bělokarpatských ovocných odrůd.

„Ovocné dřeviny patří k typickým prvkům krajiny Zlínského kraje, který nepřehlédnou ani turističtí návštěvníci regionu. Snažíme se, aby se znalosti a dovednosti spojené s pěstováním stromů a zpracováním ovoce neztratily,“ uvádí organizátorka kurzu a zároveň ředitelka Centra Veronica Hostětín Jana Tesařová a dodává: „Do kurzu se přihlásilo 40 účastníků - pracovníků veřejné správy a neziskových organizací. Velký zájem nás těší a ukazuje, že tradice v regionu není mrtvá.“

Vzdělávací kurz pořádá Základní organizace českého svazu ochránců přírody | Centrum Veronica Hostětín ve spolupráci s experty ze Zahradnické fakulty Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně
a dalšími partnery.

Vzdělávací kurz Ovocné dřeviny v krajině je jednou z částí širšího projektu, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Kromě vytvoření a otestování pilotního kurzu je cílem projektu také přenos znalostí do Zlínského kraje a propojení organizací, které se tématem zabývají, v regionálním
lektorském týmu.

Další části kurzu budou probíhat v květnu, červnu, září a říjnu a jejich tématy budou:
- nároky ovocných stromů
- jejich pěstování a množení
- úloha ovocných dřevin v krajině
- pomologie – poznávání ovocných odrůd, jejich využití, pěstební nároky apod.

Pozvánka pro média aneb vhodné časy pro osobní návštěvu: pátek 13. dubna 10-18 h. - teoretické přednášky v Centru Veronica Hostětínsobota 14. dubna cca 8-12 h. - řez stromů – Hostětín, Pitín cca 14-16 h. – exkurze genofondový sad Velká nad Veličkou.

Bližší informace: Jana Tesařová, jana.tesarova@veronica.cz, 572 641 855, 775 209 208 (mimo pracovní dobu), www.veronica.cz/hostetin

Obec Hostětín (230 obyvatel) leží na úpatí Bílých Karpat mezi Bojkovicemi a Slavičínem. Území patří do Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty, která byla v roce 1996 zařazena i mezi Biosferické rezervace UNESCO.

Již léta Hostětín funguje jako faktické centrum modelových ekologických projektů pro venkov - rok od roku roste počet návštěvníků, kteří sem zamíří za ekologickými projekty.

Hostětínskými lákadly jsou první kořenová čistírna odpadních vod v regionu, restaurovaná sušírna ovoce, solární kolektory, výtopna spalující dřevní štěpku, na niž jsou napojeny téměř všechny domácnosti ve vsi, moštárna zajišťující využití úrody jablek ze širokého okolí, užití slámy coby tepelné izolace, začlenění dřevěných soch do krajiny a nově též úsporné a minimálně rušící veřejné osvětlení.

Tyto projekty jsou vždy dílem několika partnerů, jejich nositelem je většinou obec Hostětín nebo Základní organizace Českého svazu ochránců přírody Veronica. Co chybělo, bylo školicí zázemí, kde by se o výše jmenovaných projektech dalo hovořit bez ohledu na počasí, pořádat semináře, zkoumat a monitorovat výsledky projektů, sdílet zkušenosti
nebo studovat podklady.

Popsaný vzdělávací program dostal v ZO ČSOP Veronica jméno Centrum Veronica Hostětín, s podtitulem modelové ekologické projekty pro venkov. Požadavkem na novou budovu bylo získat přednáškový (společenský) sál, kuchyň, kancelář s knihovnou a ubytovací kapacitu. Zároveň bylo cílem vybudovat ukázku nízkoenergetického stavitelství, v souladu s možnostmi pozemku a okolními budovami, a navíc demonstrovat různé stavební a provozní technologie pro udržitelné stavění.

Vzdělávací středisko vyhovující těmto požadavkům bylo vystavěno během 7 měsíců roku 2006. Je první veřejnou budovou v České republice postavenou v tzv. pasivním standardu – tedy s minimální spotřebou energie. Autorem architektonického návrhu je Rakušan Georg W. Reinberg. Generálním projektantem stavby je Ivo Stolek. Budovu
vystavěla Skanska CZ a.s. a předala ji k užívání veřejnosti v listopadu 2006.

Více na www.veronica.cz/hostetin.

Jana Tesařová
jana.tesarova@veronica.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist