https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/odemykani-tocny-v-olomouci-vyjizdky-historickymi-vlaky-i-pohled-do-zeleznicni-historie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

České dráhy: Odemykání točny v Olomouci: vyjížďky historickými vlaky i pohled do železniční historie

4. května 2017 | České dráhy
Tuto sobotu 6. května si přijdou v Olomouci na své obdivovatelé starých drážních strojů. Do hanácké metropole a po okolí se mohou svézt historickými parními a motorovými vlaky. České dráhy také zpřístupní expozici olomouckého ČD Muzea. V tzv. deponii historických kolejových vozidel jsou k vidění jedinečné exponáty železniční historie z ČD Muzea v Lužné u Rakovníka. Vystaveny budou například nákladní lokomotivy Sergej nebo Kremák.

Během soboty vyjedou nostalgické vlaky ze Šumperka. Během dne pak vyrazí zvláštní vlaky na trasu mezi olomouckým hlavním nádražím a zastávkou v městské části Řepčín a do Prostějova. Ze Šumperka České dráhy vypraví motorový vůz Hurvínek, který brzy oslaví 70. výročí od doby, kdy poprvé vyjely tyto vozy na trať, a zároveň pojede i Věžák, který se jmenuje podle stanoviště strojvedoucího, které je umístěno uprostřed vozu a je posazeno na střechu. Do Prostějova pak pojede v čele vlaku motorová lokomotiva Sergej. Takto byly označované ukrajinské lokomotivy vyráběné v 60. a 70. letech; tyto stroje byly typické hlukem, který první kusy vydávaly, než na ně byly namontovány tlumiče československé výroby. Mezi stanicemi Olomouc hl. n. a Olomouc-Řepčín vyrazí na oslavu otevření točny v Olomouci parní lokomotiva Kocúr, v současnosti nejstarší provozuschopná parní lokomotiva, kterou mají České dráhy v majetku. Dlouhou dobu sloužila jako lokomotivní pomník vedle staniční budovy ve Valašském Meziříčí. Díky Nadaci Okřídlené kolo se 118 let starý skvost po 40 letech opět rozjel.

Expozice ČD Muzea se v sobotu otevře veřejnosti od 10 do 16 hodin. Pro děti budou připraveny i další atrakce. Za vstupné zaplatí dospělí 50 korun, děti od 6 do 15 let platí polovinu a nejmenší mají vstup zdarma. Prodej jízdenek bude přímo ve zvláštních vlacích u průvodčích. České dráhy nabízejí úsekové jízdné Šumperk – Olomouc za 80 Kč, Uničov – Olomouc za 40 Kč, Olomouc hl.n. – Olomouc-Řepčín za 60 Kč a Olomouc – Prostějov 60 Kč. Za děti 6 až 15 let zaplatí rodiče poloviční jízdné, nejmenší děti do 6 let se projedou zdarma.
tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist