https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/odevzdejte-vyslouzile-zarivky-k-recyklaci-primo-pod-konem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

eSvětlo.cz: Odevzdejte vysloužilé zářivky k recyklaci přímo „pod koněm“

26. května 2016 | eSvětlo.cz
Pražané mohou ode dneška třídit elektroodpad snadněji, a to díky poradensko-prodejnímu portálu eSvětlo.cz. Ten v letošním květnu umístil sběrnou nádobu na vysloužilé světelné zdroje do své kanceláře přímo na Václavském náměstí u pomníku sv. Václava.

Každý pracovní den od 9 do 17 hodin tam můžete bezplatně odevzdat k recyklaci veškeré kompaktní a lineární zářivky, výbojky a LED světelné zdroje.
„Ochrana životního prostředí je pro nás důležité téma. LED zdroje a úsporné zářivky nabízejí ekologickou a levnou variantu osvětlení, ale pouze v případě, že jsou šetrně zlikvidovány. Recyklací je možné nejen bezpečně zlikvidovat jedovatou rtuť, ale také znovu využít až 90 % materiálu žárovky,“ říká Filip Pfeifer ze společnosti eSvětlo.cz.
Co s vysloužilými úspornými zářivkami
Zářivky a LED světla jsou v českých domácnostech stále populárnější, ale více než třetina lidí neví, jak je recyklovat. Zářivky rozhodně nepatří do směsného odpadu, ale ani do oranžových kontejnerů pro drobný elektroodpad. Obsahují totiž velké množství rtuti a dalších jedovatých látek, které znečišťují vodu a půdu, a musí tedy být odborně recyklovány.
Jak jsou na tom Češi?
Za minulý rok Češi odevzdali 734 tun úsporných žárovek, díky čemuž bylo ekologicky zlikvidováno 25 kilogramů rtuti, které by ve volné přírodě znečistily zhruba dvě Slapské přehrady. Polovina vyřazených úsporných zářivek však stále končí na skládkách komunálního odpadu, kde ohrožují přírodu a naše zdraví toxickou rtutí.
V současné době je v České republice zhruba 4000 sběrných míst neziskové organizace Ekolamp, ale pro mnohé jsou tato místa stále poměrně z ruky. Většina Pražanů například nemá chuť ujít kvůli zářivce více než 1200 metrů. Elektroprodejny a hobby markety sice také úsporné žárovky zpětně přijímají, ale mnohé pouze v případě, že si u nich zakoupíte novou.
„Na našem sběrném místě můžete světelné zdroje odevzdat k recyklaci bez jakékoliv nutnosti nákupu,“ upřesňuje Filip Pfeifer z eSvětlo.cz.
tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist