https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/odmitame-dalsi-zachvat-direktivismu-ze-strany-kraje
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ODS: Odmítáme další záchvat direktivismu ze strany kraje

21. února 2018 | ODS
Je jasné, že v ČR není moc míst, kde by bylo možné zařízení pro energetické využití odpadu (ZEVO) zřídit a Horní Počaply k tomu mají řadu předpokladů. Zásadním problémem ale zůstává doprava. Je naprosto nesmyslné a nepřijatelné, aby kraj nutil v budoucnu všechny samosprávy svážet odpad do případného zařízení v Horních Počaplech. Tak to zatím bohužel předpokládá koncepce krajského odpadového hospodářství.

„Obáváme se, že kraj bude chtít samosprávy zavazovat, aby odvážely odpad právě do této spalovny a podepsaly s jejím provozovatelem a vlastníkem příslušné smlouvy. Velmi špatné zkušenosti mají s takovým modelem v Německu a doplácejí na tom významně vyššími cenami za likvidaci odpadu občané. Takový přístup rezolutně odmítáme,“ říká krajský zastupitel a poslanec Martin Kupka (ODS).

Pokud má ZEVO v Horních Počaplech vzniknout, je třeba vyřešit co nejlépe dopravu odpadů do tohoto místa. „Starostové v okolí se bouří a informovanost je takřka nulová. Se starosty z Mělnicka nikdo z kraje o dopravním řešení nejedná,“ říká krajská zastupitelka a starostka obce Byšice Jana Poláková (ODS). „Nesmí dojít k větší zátěži obcí a měst v bezprostřední blízkosti. Kraj nemá přebírat žádnou odpovědnost za provoz tohoto zařízení a má nechat na obcích a městech, jak si likvidaci odpadu zajistí. Pro řadu obcí je samozřejmě snáz dostupné podobné zařízení v Praze či v Plzni. Vozit odpad do Počapel například z Rožmitálu pod Třemšínem by byla neuvěřitelná hloupost. Například do Plzně je cesta násobně kratší. Stejně tak by kraj měl nechat na případném budoucím provozovateli ZEVA, zda si sám nenasmlouvá odběr odpadu z mnoha míst bezprostředně sousedícího Ústeckého kraje,“ dodává Poláková.
tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist