Lilianna Škorpíková "> Odpadové hospodářství obce Brniště na Českolipsku bude výrazně ekologičtější - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/odpadove-hospodarstvi-obce-brniste-na-ceskolipsku-bude-vyrazne-ekologictejsi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

JRK: Odpadové hospodářství obce Brniště na Českolipsku bude výrazně ekologičtější

1. listopadu 2021 | JRK
Autor: Lilianna Škorpíková , tel: 724104295
Hospodaření s odpady bude v obci výrazně efektivnější. Již nyní technologické novinky přináší významné úspory – došlo například k výraznému zvýšení vytříděnosti odpadů.

Díky technologiím, které obec zavedla, snížila množství komunálního odpadu o 30 kilogramů na občana, vytřídila o 20 tun papíru a plastu více než v minulém roce a výrazně navýšila odměnu od organizace EKO-KOM. Co za tím je? Zásadně tomu pomohlo zavedení evidenčního systému. Ten umí s pomocí mobilních terminálů načítat prostřednictvím QR kódů naplněnost popelnic i druhy odpadů. Díky tomu samospráva obce ví, co nádoby s odpadem obsahují a může tak optimalizovat obecní odpady.

V rámci proměny odpadového hospodářství pak v Brništi:

- spouští pohodlný systém sběru tříděného odpadu takzvaně od dveří pro plast, papír, kartony a sklo. Obec proto pořídila občanům s pomocí dotace z Operačního programu Životní prostředí 1420 sběrných nádob. Ty budou označeny plastovými QR kódy a pracovníci obce je budou svážet na sběrný dvůr.

- připravují zavedení evidence jednotlivých výsypů a celkového objemu odpadů. Sběrné nádoby budou vybaveny RFID (radiofrekvenčními) čipy, které budou propojené s evidenčním systémem ECONIT. Bude tak možné dále upravit frekvenci svozů.

- vybavuje sběrný dvůr dvoukomorovými lisy na odpad. Ten bude moci Brniště dále výhodně prodávat jako komoditu, například jako PET lahve či plechovky.

- chystají spuštění takzvaného PAYT systému (z anglického pay as you throw, tedy zaplať, kolik vyhodíš), který nastaví poplatky podle skutečně vytříděného odpadu.

„Nové technologie v odpadovém hospodářství, které jsme zavedli, se rychle promítly do vyšší efektivity nakládání s obecními odpady,“ uvádí Michal Vinš, starosta obce a dodává: „Věříme, že díky dalším plánovaným novinkám, budou úspory ještě vyšší a vytřídíme i podstatně více odpadu. Naopak komunálního odpadu a bioodpadů bude méně. Naše obec také bude lépe připravena na novou odpadovou legislativu.“
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist