Filip Poštulka "> Odpady v Horoměřicích se promění díky chytrým technologiím - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/odpady-v-horomericich-se-promeni-diky-chytrym-technologiim
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

meneodpadu.cz : Odpady v Horoměřicích se promění díky chytrým technologiím

29. července 2022 | meneodpadu.cz
Autor: Filip Poštulka , tel: 724104295
Moderní technologie zavádí do odpadového hospodářství obec Horoměřice, která přímo sousedí s Prahou. Součástí modernizace obecních odpadů je i nový systém evidence odpadů, jenž funguje na základě QR kódů a odpadových kartiček pro občany. Od něj si samospráva slibuje výrazně větší množství vytříděných odpadů. Obec bude mít, s pomocí této novinky, absolutní přehled o vyprodukovaných odpadech.

Cíl? Snížení množství odpadu!
Horoměřice začaly s pomocí evidenčního systému sledovat směsný komunální odpad (SKO). Evidují například počet výsypů, ale i množství a kvalitu sváženého odpadu. Cílem je výrazně snížit množství směsného komunálního odpadu a velkoobjemového odpadu – z nynějších více než 300 kilogramů, které ročně v průměru vyprodukuje každý občan. Systém funguje na základě QR kódů. Ty dostali obyvatelé od obce a s jejich pomocí se do evidenčního systému zanesou informace o množství odpadu i jeho druhu.

Pohodlně dům od domu
Obec rovněž spustila pohodlný systém sběru tříděného odpadu – s pomocí sběru nádob takzvaně dům od domu pro plast a papír. Občané pro tento účel dostali od obce speciální popelnice. Zatím šlo celkem o přibližně 1300 sběrných nádob. Jak to funguje? Podobně jako u SKO – kód je načtený zaměstnancem svozové společnosti při výsypu, kde se následně propíšou kompletní informace o odpadu do evidenčního systému. Jde navíc o adresný, tedy ne-anonymní sběr, a tak se občané chovají k odpadům zodpovědněji.

Přehled o odpadech
V rámci proměny odpadového hospodářství také získaly domácnosti kartičku na sběrný dvůr. Ty slouží k identifikaci domácnosti na sběrném dvoře při odevzdání odpadu, který zde lze uložit. Systém načte jednoduše kartičku do evidenčního systému a automaticky se propojí s množstvím a druhem odevzdaného odpadu. Díky těmto novinkám mají zastupitelé dokonalý přehled o obecních odpadech a můžou nastavit kroky, které dále zlepší odpadové hospodářství v obci.

Vyšší efektivita, méně odpadu
„Nové technologie, které do odpadového hospodářství zavádíme, se již promítají do vyšší efektivity nakládání s odpady,“ uvádí místostarosta obce Ivan Král a dodává: „Věříme, že díky těmto novinkám dojde k výraznému snížení množství směsného komunálního odpadu, a také přístup k tříděným odpadům bude ze strany občanů ještě odpovědnější. A obec také bude lépe připravena na novou odpadovou legislativu.“

Chytrá evidence
Systém, který Horoměřice zavedly, se jmenuje ECONIT a je součástí řešení společnosti JRK. Funguje jednoduše; jeho hardwarová část představuje nástroj na sběr dat – tedy mobilní terminál, který načítá QR kódy, a ta softwarová zase pracuje s daty.
Filip Poštulka , tel: 724104295
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist