Miroslav Patrik "> Odpor německých ekologů proti dálnici A17 neustává - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/odpor-nemeckych-ekologu-proti-dalnici-a17-neustava
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Děti Země, Klub za udržitelnou dopravu: Odpor německých ekologů proti dálnici A17 neustává

10. února 2003 | Děti Země, Klub za udržitelnou dopravu
Autor: Miroslav Patrik, tel: 603 574 289
Německé ekologické organizace BUND a Grüne Liga Sachsen stále pokračují v právním souboji proti výstavbě dálnice A17, takže její propojení s českou dálnicí D8 v roce 2005 se může až o dva roky posunout. Celou stavbu také možná zpozdí i nedostatek dalších potřebných peněz. Na druhý úsek ke stávající silnici E55 podali ekologové soudní žalobu, kterou Spolkový správní soud v Berlíně loni v září uznal a bude tak o ní v brzké době rozhodovat. Soudní žaloba na krušnohorský úsek bude podle Jense Webera z Grüne Liga Osterzgebirge rovněž podána, neboť i zde dálnice ohrožuje chráněné druhy rostlin a živočichů, včetně například tokanišť tetřívků obecných na našem území.

„Jak je vidět, tak problémy s dálnicí mají i v Německu, takže by obě vlády měly již pravděpodobně začít jednat o změně mezistátní dohody o vybudování hraničního mostu a termín jeho dostavby posunout aspoň o tři roky,“ prohlásil Miroslav Patrik z Dětí Země.

Pro českou stranu by to mělo výhodu v tom, že se tak vytvoří klidnější prostor pro úpravy trasy dálnice v CHKO České středohoří, tj. pro výstavbu dlouhého tunelu o minimální délky 3,35 kilometrů. Děti Země proto doufají, že se zástupci ministerstva životního prostředí a dopravy a spojů podle očekávání brzy sejdou a dohodnou se na kompromisu a vzájemných ústupcích.

„Mezistátní smlouva s nenadálými změnami samozřejmě počítá, takže obsahuje i mechanismus, jakým způsobem je možné text dohody upravit,“ připomněl dále Patrik. Německá strana toho využila již dvakrát, než byla českou vládou v květnu 2000 na podruhé schválena.

Němečtí ekologové také v roce 2000 podali stížnost evropské komisařce pro životní prostředí Margot Wallströmové, neboť trasa dálnice A17 je v rozporu s evropskými směrnicemi o ptácích a o stanovištích, které jsou základem vytvářené soustavy NATURA 2000. Pokud bude tato stížnost uznána, nelze pak například očekávat přísun peněz z evropských zdrojů.

Dálnice A17 v Sasku měří 45 kilometrů, první úsek v délce 3,6 kilometrů je již hotový, druhý délky 9 kilometrů k mezinárodní silnici E55 Praha – Cínovec – Drážďany se dostavuje. Poslední dva úseky, k Pirně a k českým hranicím přes Krušné hory, se teprve připravují.

Budovaná dálnice D8 od Lovosic ke státním hranicím je dlouhá celkem 40 kilometrů. Územní rozhodnutí na úsek přes Krušné hory bylo vydáno v říjnu 2000, v případě úseku přes Chráněnou krajinnou oblast České středohoří probíhá na ústeckém krajském úřadě odvolací řízení. Současně pokračují desítky dílčích složitých a zdlouhavých správních řízení.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist