https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/odvaha-pro-evropu-evropa-pro-tebe-pirati-predstavili-kampan-do-evropskych-voleb
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká pirátská strana: Odvaha pro Evropu, Evropa pro tebe: Piráti představili kampaň do evropských voleb

22. ledna 2024 | Česká pirátská strana
Piráti dnes vypluli do volebního klání o zastoupení v Evropském parlamentu. Na tiskové konferenci představili přední kandidáti a kandidátky čtyři hlavní priority kampaně, kterými jsou politika digitálního věku, boj s korupcí a daňovými ráji, zahraniční politika s rovnou páteří, a kvalitní život ve městě i na vsi. Stejně tak představili i slogan kampaně: „Odvaha pro Evropu, Evropa pro tebe“. Lídrem kandidátky je europoslanec a kvestor Evropského parlamentu Marcel Kolaja. Druhé místo zaujímá europoslankyně a místopředsedkyně Pirátů Markéta Gregorová. Trojkou kandidátky je zastupitelka Moravskoslezského kraje Zuzana Klusová. Ze čtvrtého místa obhajuje mandát současný europoslanec Mikuláš Peksa. Piráti rovněž představili nové webové stránky www.odvahaproevropu.cz

„Nejen naše země, ale celá Evropa prochází náročným obdobím. O to víc je třeba kompetentních a odvážných politiků a političek, kteří dokáží výzvám úspěšně čelit. Právě takové politiky a političky Piráti mají,” řekl směrem ke kandidátkám a kandidátům do Evropského parlamentu předseda Pirátů Ivan Bartoš. „Naším cílem je nejen pomoci lidem překlenout současné krize. Ale máme i jasný plán, kam směřovat dál. Piráti se neohlíží věčně do minulosti a neopakují už 30 let ty stejné přežité vize. Nekompromisně hájíme demokracii, svobodu, bezpečí občanů i jejich práva včetně práva na soukromí. Jdeme s dobou, reagujeme efektivně na nové výzvy a potřeby občanů. Myslíme na udržitelnou budoucnost. Umíme využít nové trendy ve prospěch lidí a budeme nadále pracovat na tom, aby nejenže Česku neujel vlak, ale aby se vezlo naopak takříkajíc v prvním kupé. Tedy bylo konkurenceschopné, prosperovalo a lidem a firmám se v něm dobře dařilo,” doplnil Bartoš.

„Piráti jsou jedinou autenticky liberální proevropskou stranou. Nabízíme lidem jasné smysluplné vize a máme reálné politické zkušenosti, drive a odvahu, abychom je prosadili. I proto jsme si za náš hlavní slogan do evropských voleb zvolili: Odvaha pro Evropu, Evropa pro tebe,” dodal Bartoš s tím, že s tím se pojí i čtyři základní priority, které podrobně představilo čelo kandidátky.

„Pro mě odvaha, o které mluvíme v našem sloganu, znamená, že se nesmíme bát dívat do budoucnosti. Naopak musíme jít cestou moderní, konkurenceschopné Evropy. Evropy, která nečeká, až se změní svět kolem ní, ale která je sama lídrem změny,” vysvětlil význam volebního hesla lídr evropské kandidátky Marcel Kolaja. „Musíme zajistit skutečně funkční a férový evropský trh. Budeme i nadále podporovat malé a střední podniky, které přichází se svěžími nápady a s inovacemi. Budeme zároveň bránit přílivu zboží, které vzniká za neférových podmínek a které je neférově dotováno například ze strany Číny. A budeme zodpovědně přistupovat k používání moderních technologií, včetně umělé inteligence. Nastavíme pravidla tak, aby nám ulehčovala život, ale abychom zároveň nedopustili zneužití ze strany mocných k plošnému sledování lidí nebo manipulaci za pomoci algoritmů,” doplnil Kolaja některé z priorit kampaně.

„Věřím, že politika nemá být jen křečovitá reakce na již existující problémy. Politik by měl také hledět do budoucnosti a problémům se snažit předcházet. Podívejme se tedy na přehled globálních rizik, které ve své zprávě zmiňuje Světové ekonomické fórum. Mezi čtyřmi největšími riziky v následujících dvou letech jsou hned tři, o kterých chci mluvit. Jsou to: dezinformace, polarizace společnosti a kybernetická bezpečnost. A ve všech mám již pětiletou zkušenost,” dodala pirátská místopředsedkyně a europoslankyně Markéta Gregorová, která se v Europarlamentu doposud zabývala hlavně tématy omezení vývozu zbraní, dezinformacím, kyberbezpečnosti i dalším moderním technologiím v oblasti bezpečnosti, ale i lidskými právy pod útlakem autoritářů.

Novou tvář v čele evropské kandidátky představuje Zuzana Klusová, která se zabývá kvalitou života, nejen v regionech. Tedy tématem, kterému se dlouhodobě věnuje ze své pozice zastupitelky a které by chtěla prosazovat i na úrovni Evropského parlamentu: „To, čemu se chci na půdě europarlamentu věnovat, je Spravedlivá transformace uhelných regionů jako je právě Karvinsko. Chci hájit zájmy sociálně a hospodářsky ohrožených oblastí a zajistit lidem, kteří v nich žijí srovnatelnou kvalitu života jako mají jinde. To, že jste se narodili v Chebu, Mostě, Karviné nebo Sokolově nesmí znamenat, že budete mít horší vzdělání, mzdu nebo kratší život. Chudoba, nerovnost a nespravedlnost jsou živnou půdou pro růst extremismu a šíření dezinformací. Jsem ráda, že my jako Piráti si to uvědomujeme. Místo šmírování, represe a cenzury chceme jít cestou systematické pomoci a vzdělávání. Dokazujeme, že jsme nejen data-based, ale především human-based strana,” uvedla.

Další z priorit pak odprezentoval Mikuláš Peksa, který bude svůj post europoslance obhajovat ze čtvrté pozice kandidátky. „Chceme spravedlivé prostředí, kde platí stejná pravidla pro každého. Prioritou číslo jedna je smysluplný a průhledný systém dotací. V oblastech, kde má smysl podniky dotovat, zjednodušujeme pravidla. Malé firmy už nebudou znevýhodněné proti argrobaronům a gigantům s armádami právníků. Musí být navíc jasné, kdo veřejné peníze čerpá a za jakým účelem. Máme odvahu nastavit systém jako transparentní a férový především k menším a středním podnikům,” uvedl.

Celkově Piráti poskládali kompetentní tým lidí, kteří mají potřebné znalosti i zkušenosti, aby dokázali na evropské úrovni prosazovat zájmy občanů a přispívat ke spravedlivé, prosperující a silné Evropě jako celku. Z celkem 28 míst na kandidátce v něm tvoří téměř polovinu ženy. Těch za Piráty kandiduje do Evropského parlamentu 13. Aktuálně mají Piráti tři europoslanecká křesla. V nadcházejících volbách aspirují na čtyřčlenný europoslanecký tým. O získání přízně občanů budou kandidáti usilovat nejen prostřednictvím kontaktní kampaně, v rámci které navštíví postupně všechny kraje v Česku.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist