https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ohledne-dostavby-dukovan-panuje-mnoho-nejasnosti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

TOP 09: Ohledně dostavby Dukovan panuje mnoho nejasností

26. listopadu 2020 | TOP 09
Na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny budou poslanci projednávat návrh zákona o opatřeních k přechodu České republiky k nízkouhlíkové energetice, který se zabývá dostavbou jaderné elektrárny v Dukovanech.

„Kolem dostavby jaderné elektrárny Dukovany padá mnoho otázek. Vzhledem k rozsáhlým a závažným podezřením by mělo být v zájmu vlády, aby zařadila na příští řádnou schůzi Sněmovny bod k výstavbě jaderného bloku a komplexně nás se vším seznámila. Pokud to neudělá, budu zařazení tohoto bodu sama iniciovat a oslovím také kolegy z dalších opozičních stran. Myslím si totiž, že pokud vláda nezodpoví některé dotazy, podezření se nerozptýlí,“ říká poslankyně TOP 09 a členka Stálého výboru pro výstavbu nových jaderných zdrojů Helena Langšádlová.

Řadu podstatných informací k dostavbě jaderné elektrárny v Dukovanech nemají poslanci k dispozici. Vláda by tak měla základní informace poslancům sdělit a zároveň vysvětlit nejasnosti, které kolem dostavby panují.

„Smlouva mezi státem a ČEZem počítá s tím, že by stát ČEZu povolil splácet dostavbu až po jejím ukončení, ale stát by si na ní sám musel půjčit. Není možné, aby tento model byl platný i ve chvíli, kdy se naše zadlužení dynamicky zvyšuje. Jak tedy hodlá vláda řešit financování s ohledem na novou fiskální situaci státu? Zároveň návrh zákona dává možnost ČEZu zvýšit cenu energie až o 30 %. To zaplatíme my všichni, jako spotřebitelé a daňoví poplatníci. Zdá se, jako bychom připravovali další solární tunel a toho se účastnit opravdu nechci,“ uvádí Langšádlová.

„Naprosto nepřijatelný je zároveň přístup ČEZu, který do zadávací dokumentace k výběrovému řízení nepromítl bezpečností zájmy České republiky, ačkoliv tak dle smlouvy učinit měl. Je povinností MPO požadovat, aby všechny informace, které vyplývají z bezpečnostních požadavků, ČEZ do zadávací dokumentace neprodleně doplnil. Zároveň by se vláda měla zavázat k tomu, že neosloví rizikové dodavatele, kteří jsou nepřátelské vůči EU a NATO (Rusko a Čína). V takto rozsáhlé zakázce musíme postupovat tak, aby naše bezpečnostní zájmy nebyly poškozeny,“ dodává poslankyně Langšádlová.

„TOP 09 podporuje jadernou energii, ale nesmí být v rozporu s bezpečnostní politikou státu,“ doplňuje předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist