https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/okoli-mzan-dubu-a-stracovske-lhoty-si-v-sobotu-sami-uklidili
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Ecoinstitut, z.s.: Okolí Mžan, Dubu a Stračovské Lhoty si v sobotu sami uklidili

11. dubna 2016 | Ecoinstitut, z.s.
Autor: Ecoinstitut, z.s., tel: 608913562
Ukliďme svět, ukliďme Česko je dobrovolnická úklidová akce, která probíhá na území celé České republiky. Jejím cílem je uklidit nelegálně vzniklé černé skládky a především drobný nepořádek po krajině, jako jsou různé kelímky po kávě, lahve, igelitové sáčky a podobně. Do akce se mohou zapojit všichni, komu není zrovna příjemné při procházce či projížďce přírodou sledovat povalující se smetí. V předchozím ročníku se v České republice uskutečnilo 1473 úklidů, zapojilo se 52 359 dobrovolníků (z toho 63% dětí), a sesbíralo se 1403 tun odpadu. Smyslem akce není „pouze“ uklidit, ale ukázat dětem a vlastně všem ostatním, že odpadky se z okna osobního vozu zkrátka nevyhazují a že z přírody jen tak sami nezmizí.
Obyvatelé Mžan, Dubu a Stračovské Lhoty se po úspěšném minulém ročníku opětovně zapojili do uvedené celonárodní uklízecí akce. „V sobotu 9. dubna jsme se vydali na vycházku podél silnic zdejšími příkopy a sbírali jsme, co tam jiní úmyslně či neúmyslně zanechali. Někteří uklízeli v okolí Mžan, jiní v místní části Dubu a obyvatelé Stračovské Lhoty se rozdělili. Část se jich vydala po silnici na Mžany, část na Suchou a část na Pšánky “ říká jeden z tamních organizátorů Tomáš Štayr ze spolku Ecoinstitut (ECI). Mezi běžnými nálezy v podobě lahví, kelímků a pneumatik byla nalezena dvě jednorázová inzulínová pera, taška úhledně do alobalu zabalených svačin a také nečekaně jedna keška, která byla na místě samozřejmě zachována. „Účast byla kvůli ne úplně příznivému počasí celkově lehce nižší než v minulém roce, ale i tak skvělá a ráda bych tak všem, kteří dorazili, poděkovala“, říká Irena Van Vuurenová, organizátorka z místní části Zavadilka, kde se sešlo účastníků nejvíce.
Další úklidovou akci připravuje sdružení už příští sobotu 16. dubna, kdy očistou projde svah pod silnicí spojující Hořice a Jeníkov. Sraz je v 9 hodin u hořického Domova pro seniory a půjde se podél biologicky cenného údolí řeky Bystřice. „Díky předchozím úklidům už víme, že doopravdy stačí chuť a nadšení, protože pytli a v omezeném množství i rukavicemi pořádkumilovné účastníky vyzbrojíme my. A to, co si posbírají, si domů odnést nemusí, protože odvoz a likvidace odpadu jsou již zajištěny a to díky vstřícnosti vedení Správy a údržby silnic Královéhradeckého kraje“ upozorňuje předseda organizujícího hořického spolku ECI Tomáš Štayr.
Ecoinstitut, z.s., tel: 608913562 tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist