https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/omezeni-provozu-vlaku-liberec-varnsdorf
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Liberecký kraj: Omezení provozu vlaků Liberec–Varnsdorf

17. dubna 2020 | Liberecký kraj
Autor: Filip Trdla, tel: 485 226 307, 770 134 419
Libereckému kraji se společně s Ústeckým krajem a německým dopravním svazem ZVON podařilo i po uzavření hranic zachovat v mírně redukovaném rozsahu provoz železniční linky L7 spojující Liberecký a Ústecký kraj přes Polsko a Německo. „Unikátní spojení dvou sousedících krajů, kdy vlak projíždí navíc území Polska, ale za běžného stavu obsluhuje také zastávky v Německém území, jsme zajistili nejen díky řadě výjimek na mezistátní úrovni, ale i ochotou německého partnera, který se podílel na financování provozu linky na svém území,“ informuje Jan Sviták, náměstek hejtmana Libereckého kraje, avšak dodává: „S ohledem na dlouhodobě trvající mimořádný stav omezující přeshraniční pohyb cestujících je nutné provést další redukci provozu.“

Dosud bylo zastaveno pouze vedení vlaků linky RE2 z Liberce do Drážďan. Vlaky linky L7 Liberec – Zittau – Varnsdorf – Rybniště sice jezdí, ale na německém území je zakázán nástup a výstup. „Je pochopitelné, že pro německého spolu objednavatele je tato forma financování provozu neudržitelná, protože za projíždějící vlaky musí navíc financovat zajištění náhradní dopravy,“ vysvětluje Jan Sviták.

Od neděle 19. dubna 2020 proto dochází k omezení provozu linky L7 mezi Libereckým a Ústeckým krajem na zabezpečení nejnutnějšího spojení. „Jsme si vědomi významu železničního spojení mezi Šluknovskem a Libereckem. Cesta vlakem je zde časově atraktivní ve srovnání s cestou autem i v době, kdy jsou otevřené hranice. Po omezení pohybu přes hranice prakticky není za vlaky možná ani přijatelná náhrada, objízdná trasa přes Nový Bor je podstatně delší. Úplné zrušení přímého spojení Varnsdorfu s Libercem by postihlo významné množství cestujících, kteří do Liberce jezdí za prací a výhledově i do plánovaného částečně obnoveného provozu škol,“ popisuje změnu jízdního řádu, na které se dohodly Liberecký a Ústecký kraj, Pavel Blažek, jednatel organizátora dopravy, společnosti KORID LK. Provoz bude zastaven pouze v úseku Rybniště – Varnsdorf, kde však Ústecký kraj má obsluhu zajištěnou regionálními autobusy a poptávka cestujících do Libereckého kraje je v tuto téměř nulová.

Jízdní řád linky L7 s platností od 19. 4. 2020 je zveřejněn na www.iidol.cz.
Filip Trdla, tel: 485 226 307, 770 134 419
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist